logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Apteka „Pod Łabędziem” w nowej aranżacji




W dawnych pomieszczeniach aptecznych przy Gdańskiej 5 trwają prace przystosowujące obiekt do zwiedzania. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy podjęło współpracę z Fundacją Rozwój UTP. Jej owocem jest projekt Marty Simon, studentki wzornictwa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej UTP w Bydgoszczy. MOB chce udostępnić obiekt zwiedzającym jeszcze w tym roku.


Zależało nam na nowoczesnym wnętrzu, które byłoby merytorycznym wprowadzeniem zwiedzającego w tematykę historii farmacji. W tym miejscu znajdą się nie tylko gabloty z zabytkami, ale także strefa picia herbat ziołowych – informuje Gabriela Frischke z Dział Historii Medycyny
i Farmacji MOB.

Wybrany spośród 11 prac projekt to jedno z czterech pomieszczeń wchodzących w skład planowanej wystawy stałej „Aptekarstwo bydgoskie”. Kolejnymi pomieszczeniami będą: zabytkowa izba ekspedycyjna z przełomu XIX i XX w. (będą tu znane bydgoszczanom zabytkowe meble, które nadadzą miejscu oryginalnego charakteru),  izba recepturowa z lat 70. XX w. oraz, unikalne w skali kraju, laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX w.

Apteka pod Łabędziem już wkrótce ma szansę stać się wizytówką Bydgoszczy i nowym atrakcyjnym punktem na kulturalnej, edukacyjnej i naukowej mapie miasta. - Do nowych wnętrz mamy nadzieję zaprosić zwiedzających w drugiej połowie roku. Oczekiwanie na otwarcie nowej wystawy z pewnością się opłaci, a przygotowana przez Muzeum Okręgowe ekspozycja, ze względu na swój unikatowy charakter, zachwyci zwiedzających i przyciągnie gości nie tylko z naszego regionu – informuje Natalia Szczerbińska z MOB.

Zbiory dawnego Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem” stały się częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w  2017 roku. Nowym muzealnym oddziałem -  Apteką pod Łabędziem – zawiaduje specjalnie powstały Dział Historii Medycyny
i Farmacji.

Muzeum, tworząc nowy oddział, zdecydowało się silnie podkreślić tradycję tego wyjątkowego miejsca. Zieleń logotypu nawiązuje do dobrze znanego bydgoszczanom dawnego szyldu, a nazwa odwołuje się do ponad 150-letniej historii apteki, która istniała w tym miejscu.