logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Andrzej Szwalbe spogląda na gmach dworca kolejowego
Ukończony został mural upamiętniający Andrzeja Szwalbego w setną rocznicę jego urodzin. Oryginalna grafika ozdobiła szczytową ścianę kamienicy przy ul. Dworcowej 89, naprzeciwko gmachu dworca kolejowego.


Nowo powstały mural to efekt konkursu, który ogłosiło miasto Bydgoszcz i jeden z elementów uhonorowania 100-lecia urodzin Andrzeja Szwalbego. Konkurs na zaprojektowanie i wykonanie muralu upamiętniającego Andrzeja Szwalbego – honorowego obywatela Bydgoszczy, został rozstrzygnięty 28 września br. Wyboru najlepszej pracy konkursowej dokonała komisja w składzie:

  • Przewodnicząca: prof. dr hab. Katarzyna Tretyn
  • Członkowie: prof. zw. dr hab. Dariusz Markowski, prof. dr hab. Maciej Świtała, dr Iwona Jastrzębowska - Puzowska, mgr sztuki Marek Iwiński, mgr Maciej Bakalarczyk.
  • Sekretarz: mgr Dobrochna Białczyk – Biuro Plastyka Miasta

Dzieło wykonane przez Przemysława Wójciaka znajduje się tuż przy dworcu Bydgoszcz Główna.

- Istotny dla tej kompozycji jest również aspekt edukacyjny – sztuka, opowiadając o tak ważnej dla naszego miasta postaci, wychodzi poza ramy galerii, stając się wartością dodaną dla danej przestrzeni, tworzy unikalny klimat, intryguje – podkreśla plastyk miasta Marek Iwiński. Na gotowym dziele, oprócz podobizny wybitnego bydgoszczanina widzimy m.in. gmach bwa, Filharmonii Pomorskiej czy Opery Nova.
- Andrzej Szwalbe, honorowy obywatel Bydgoszczy był znakomitym wizjonerem i kreatorem bydgoskiej kultury – podkreśla Rafał Bruski, prezydenta Bydgoszczy. – Był budowniczym i pierwszym dyrektorem Filharmonii Pomorskiej. Jego aktywność przyczyniła się do powstania w Bydgoszczy Galerii Miejskiej, Opery Nova, Akademii Muzycznej. Wspierał pałace w Ostromecku i Lubostroniu. Z jego dorobku korzystają kolejne pokolenia bydgoszczan. Pracę nad muralem trwały kilka tygodni. Zwycięzca konkursu na projekt i wykonanie muralu otrzymał nagrodę pieniężną w kwocie 10 tys. złotych oraz 40 tys. złotych na pokrycie kosztów związanych z wykonaniem muralu.

Warto wiedzieć
W Bydgoszczy z każdym rokiem przybywa oryginalnych murali. Wielu turystów zwiedza nasze miasto podążając ich szlakiem. Malowidła zdobią zazwyczaj szczytowe ściany budynków. Grafiki zlokalizowane są przede wszystkim na terenie Śródmieścia. Więcej informacji o nietypowym szlaku znajduje się TUTAJ.