logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

3 pianistów z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w III etapie Konkursu Chopinowskiego
Jakub Kuszlik, Szymon Nehring i Kamil Pacholec, pianiści reprezentujący bydgoską Akademię Muzyczną zakwalifikowali się do III etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Trzeci etap odbędzie się w dniach 14-16 października br. Zwycięzcę poznamy 20 października.


Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń do III, przedostatniego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się 23 pianistów, w tym 5 Polaków. W półfinale zagrają reprezentanci 11 krajów, w tym 6 z Polski, 5 z Japonii, 3 z Włoch, 2 z Kanady, Rosji, Korei Południowej.

Oprócz Jakuba Kuszlika, Szymona Nehringa i Kamila Pacholca, Polacy, którzy zostali dopuszczeni do trzeciego etapu tegorocznego Konkursu Chopinowskiego, to: Piotr Alexewicz, Mateusz Krzyżowski, oraz Andrzej Wierciński.

Trzeci etap potrwa od 14 do 16 października. Przesłuchania odbywać się będą w sesjach porannej (od 10) i wieczornej (od 17). Pianiści zagrają około 50-minutowy recital, podczas którego wykonają m.in. jedną z dwóch sonat (o ile nie wykonali ich we wcześniejszej rundzie Konkursu) lub pełny cykl Preludiów op. 28 oraz wybrany cykl mazurków.

Wszystkie występy można oglądać na żywo w jakości 4K online w aplikacji mobilnej Chopin Competition (iOS, Android), na stronie Chopin2020.pl (zakładka Multimedia), kanale Chopin Institute na YouTube, w aplikacji Smart TV na telewizory marki Samsung, w telewizji na kanale TVP Kultura oraz słuchać w Programie 2 Polskiego Radia oraz w Radiu Chopin.

Nazwiska finalistów poznamy 16 października, zwycięzcę konkursu - 20 października.

Więcej informacji tutaj: chopin2020.pl/pl/

Warto wiedzieć:

Konkurs Chopinowski jest najważniejszym wydarzeniem muzycznym w Polsce i jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. Obok olbrzymiej roli jaką pełni w popularyzacji muzyki Chopina, odkrywa największe talenty pianistyczne, zapewniając młodym muzykom najskuteczniejszy start w międzynarodowej karierze. Jest źródłem wielokulturowej polaryzacji, którą świat obserwuje w różnorodnych interpretacjach muzyki genialnego kompozytora. Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbył się w 1927 roku, wzięło w nim udział 26 pianistów z 8 krajów.