logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Wkrótce hangar, a po nim nowe nabrzeże
Nie zwalniamy tempa z inwestycjami przy Torze Regatowym w Brdyujściu. W tym roku ruszy budowa nowego hangaru na łodzie wraz z estetyczną trybuną. Kolejnym etapem rewitalizacji akwenu wykorzystywanego m.in. przez wioślarzy i kajakarzy będzie przebudowa nabrzeża przy nowym obiekcie.


Hangar wraz z trybunami powstanie w miejscu istniejących zniszczonych trybun sąsiadujących z wieżą sędziowską. Wejścia stanowić będzie 7 bram rolowanych zaprojektowanych od strony placu znajdującego się bezpośrednio przed budynkiem. Hangar przeznaczony będzie do przechowywania sprzętu pływającego oraz urządzeń technicznych. Na dachu obiektu zaprojektowano natomiast trybuny. Znajdzie się na nich łącznie ponad 300 miejsc siedzących. Trybuny zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający komfortową widoczność z każdego miejsca na widowni. Będą one też zadaszone. Wraz z budową nowego obiektu dobudowane zostaną między innymi nowe schody, a plac pomiędzy nabrzeżem i hangarem będzie wyremontowany. Przetarg na wykonanie prac budowlanych zostanie ogłoszony w najbliższych tygodniach.

Trwają też przygotowania do kolejnej inwestycji przy tym akwenie. W ciągu najbliższych miesięcy powstanie dokumentacja niezbędna do przebudowy nabrzeża w rejonie nowego hangaru i wieży sędziowskiej. Jego elementem ma być też slip umożliwiający wodowanie łodzi.

Szereg inwestycji poprawiających infrastrukturę toru regatowego zrealizowano we wcześniejszych latach. W 2015 roku oddano do użytku przebudowaną wieżę sędziowską. W zmodernizowanym obiekcie część gastronomiczna została przeniesiona na parter, a  biura, sale sędziowskie i sekretariat zawodów zlokalizowano  na 1 piętrze. W 2016 roku  zakończono natomiast poszerzanie akwenu mety co poprawiło parametry toru. W ciągu ostatnich lat dokonano także zakupów inwestycyjnych (m.in. system startowy i olinowania, pomosty pływające oraz silniki do jednostek pływających.) Od 2016 roku w Brdyujściu w sezonie letnim dzięki Bydgoskiemu Budżetowi Obywatelskiemu można wypożyczać za darmo rowery wodne. Z kolei dzięki współpracy z RZGW odrestaurowana została zabytkowa śluza zamykająca wraz z akwenem mety tor od strony północnej.

Warto wiedzieć
Historia toru regatowego sięga końca XIX wieku. W wyniku prowadzonych prac z zakresu inżynierii wodnej, w okolicy ujścia Brdy do Wisły powstał akwen, którym szybko zainteresowały się bydgoskie kluby wioślarskie. W 1920 roku zorganizowano pierwsze regaty, a 1924 roku, w obecności ówczesnego Prezydenta Polski Stanisława Wojciechowskiego rozegrano Wszechpolskie Regaty Wioślarskie. Przez wiele lat tor w Brdyujściu był krajowym centrum sportów wodnych. Obecnie obiektem zarządza  Hala Sportowo-Widowiskowa „Łuczniczka”. Na torze mogą być organizowane regaty kajakowe, wioślarskie, żeglarskie i wyścigi smoczych łodzi (popularna wśród bydgoszczan konkurencja sportów wodnych). Kajakarze mają do dyspozycji 9 torów, na których rozgrywane są zawody na dystansie 200, 500, 1000, 2000, 3000 i 5000 metrów. Wioślarze dysponują 6-cioma torami o długości 2000 metrów.