logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bydgoscy seniorzy już wkrótce będą mieli kolejne miejsce spotkań. W budynku dawnego gimnazjum przy ulicy Fredry powstanie Klub Seniora. Miasto otrzymało wsparcie finansowe w wysokości ponad 116 tysięcy złotych na zadanie realizowane w ramach Programu Wieloletniego „Senior+”.

Klub Senior+
W celu zwiększenia aktywności życiowej seniorów zostanie rozbudowana infrastruktura ośrodków wsparcia poprzez utworzenie klubu seniora przy ulicy Fredry 3. Zostanie on zlokalizowany w dawnym budynku Gimnazjum Nr 25.  W ramach inwestycji wnętrza zostaną wyremontowane i wyposażone w niezbędny sprzęt. W klubie znajdować się będzie m.in.: pomieszczenie ogólnodostępne, aneks kuchenny, sala do zajęć rehabilitacyjno-ruchowych oraz miejsce relaksu dla klubowiczów. Dodatkowo wszystkie pomieszczenia zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Klub będzie miał powierzchnię ponad stu metrów kwadratowych i składał się z trzech pomieszczeń, w których będzie prowadzona i rozwijana oferta edukacyjna, kulturalna, rekreacyjna i opiekuńcza dla nieaktywnych zawodowo mieszkańców w wieku senioralnym. Niebawem rozpoczną się prace remontowe, aby klub jak najszybciej mógł rozpocząć działalność. Całkowita wartość projektu wynosi 145.893 tys zł. Remont zakończy się pod koniec bieżącego roku.

Realizacja projektu pozwoli w następnych latach zachęcić osoby starsze do aktywności społecznej oraz nakierować ich działania na zaangażowanie w sprawy związane z aktywnością społeczności lokalnej.

Zagospodarowanie pomieszczeń
Pomieszczenie o metrażu ponad 50 metrów kwadratowych zostanie przystosowane jako ogólnodostępna, wyposażona w stoły i krzesła sala spotkań, z wydzielonym kącikiem wypoczynkowym z kanapą i fotelami. Każdy senior będzie mógł także korzystać w niej  z komputera z dostępem do Internetu. Pomieszczenie kuchenne będzie wyposażone w niezbędny sprzęt i urządzenia do przygotowywania i spożywania posiłków. W lokalu powstaną także dwie toalety oraz szatnia dla seniorów. Pomieszczenie z wydzielonym miejscem na szatnię planuje się także przeznaczyć na pomieszczenie do zajęć rehabilitacyjno-ruchowych, które zostanie wyposażone w drabinki, materace i inne wyposażenie stosownie do wieku uczestników. Łazienki, również zostaną przystosowane do osób w wieku senioralnym.

Bydgoszcz staje się miastem coraz bardziej przyjaznym osobom starszym. Inwestujemy nie tylko w infrastrukturę, ale też w inne usługi dedykowane seniorom. Kładziemy nacisk aby oferta przygotowana przez miasto zachęcała do wychodzenia z domu i ułatwiała dostęp do ośrodków rekreacji i kultury. Dbałość o seniorów to jeden z priorytetów miasta.

Karta seniora
Program „Bydgoskiej Karty Seniora 60+” skierowany jest do mieszkańców Bydgoszczy, którzy ukończyli 60. rok życia. Jest realizowany w wielu obszarach, m.in. w zakresie edukacji, kultury, sportu, rekreacji, zdrowia i rehabilitacji oraz wielu innych, które znajdują się w ofercie Partnerów Programu. W zeszłym roku wydano blisko 15 tysięcy kart seniora oraz podpisano 69 porozumień partnerskich z instytucjami, które oferują zniżki na rozmaite usługi dla tej grupy mieszkańców (m.in. tańsze wejścia do instytucji kultury, na basen, do kina, lekarza, zniżki przy zakupie wielu usług komercyjnych).

Koperta życia
W praktyce Bydgoska Koperta Życia to krótka i prosta do wypełnienia karta informacyjna zawierająca najważniejsze informacje dotyczące stanu zdrowia, przewlekłych chorób, uczuleń, przyjmowanych leków oraz dane osobowe chorego i dane kontaktowe osób, które należy zawiadomić. Kartę, w specjalnym opakowaniu, umieszcza się w charakterystycznym miejscu, znajdującym się niemal w każdym domu, czyli w lodówce i oznacza się to miejsce naklejką informującą: „Tu znajduje się Bydgoska Koperta Życia”. Dzięki niej służby, w razie zagrożenia życia, mogą szybciej, łatwiej i skuteczniej podejmować akcję ratunkową. Projekt jest efektem współpracy Bydgoskiej Rady Seniorów z prezydentem miasta. Od początku programu wydano około sześć tysięcy „kopert życia”.

Jak wyrobić Bydgoską Kartę Seniora 60+?
Seniorzy, aby otrzymać kartę, muszą wypełnić i złożyć wniosek w jednym z punktów na terenie miasta. W tym samym miejscu, gdzie go złożą, powinni zgłosić się po odbiór. Wniosek dostępny jest m.in. w siedzibie Zespołu ds. Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, który znajduje się przy ulicy Poznańskiej 3 lub w Punkcie Obsługi Mieszkańców zlokalizowanego w Centrum handlowym Zielone Arkady. Wniosek dostępny jest również online na stronie internetowej miasta. Karta wydawana jest bezterminowo i jest bezpłatna.

Warto wiedzieć:
•    Miasto realizuje także programy profilaktyki zdrowotnej dla seniorów. Jednym z takich programów są bezpłatne szczepienia przeciwko grypie i pneumokokom, które dostępne będą od września tego roku dla osób powyżej 65 roku życia. Za darmo przeciw pneumokokom będzie można także szczepić dzieci do trzeciego roku życia.

Źródło: UMB