logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Wielkie Święto muzyki – XXV Bydgoski Festiwal Operowy rozpoczęty
Balet „Romeo i Julia” w wykonaniu zespołu Opery Nova zainaugurował w sobotę ( 21 kwietnia) , Bydgoski Festiwal Operowy. Podczas jubileuszowej XXV edycji imprezy obejrzeć będzie można najciekawsze spektakle scen z Polski i Europy.


Festiwal zainaugurowany został premierowym pokazem baletu „Romeo i Julia” Sergiusza Prokofiewa w wykonaniu zespołu Opery Nova . Bydgoscy artyści do współpracy zaprosili najlepszych choreografów i scenografów. Przy balecie Prokofiewa pracowali m. in. Pau. Chalmer, choreograf znany bydgoskiej publiczności z „Dziadka do orzechów”, czy Diana Marszałek, scenografka, która także współpracowała już przy bydgoskich produkcjach („Zniewolony umysł”).

W ramach XXV BFO zobaczymy także spektakl Teatru Muzycznego Capitol z Wrocławia „Trzej muszkieterowie”, najbardziej znane dzieło Aleksandra Dumasa ze wspaniałą muzyką Krzesimira Dębskiego.  „Trzej muszkieterowie” to spektakl, który zaskakuje widzów pomysłami muzycznymi i inscenizacyjnymi, pełen emocjonujących zwrotów akcji i widowiskowych walk szermierczych.

W kolejnych dniach festiwalu zaprezentują się zespoły z teatrów zagranicznych. Wśród nich Opera i Balet w Sofii, która pokaże „Kniazia Igora” należącego do kluczowych dzieł opery rosyjskiej.

Z kolei Teatr w Brnie pokaże „Pocałunek” Bedricha Smetany. To niezwykłe dzieło, o wyjątkowo ciekawej warstwie muzycznej powstało w bardzo tragicznych okolicznościach.  Podczas pracy nad nim, kompozytor całkowicie utracił słuch.
Kolejną interesująca propozycją jest „Naïs ” Jeana Philippe Rameau w wykonaniu międzynarodowego zespołu solistów śpiewaków, orkiestry i chóru „Il Giardino d’amore”. 

Ta propozycja przypadnie do gustu przede wszystkim fanom muzyki barokowej. Zespół ponownie odkryje niemal zapomnianą  operę o walce bogów i miłości Neptuna do nimfy Naïs.  Dzieło ukazuje paletę najbardziej wyszukanych środków muzyczno-teatralnych i baletowych epoki Ludwika XV.
Fani baletu współczesnego nie mogą przejść obojętnie obok propozycji Duńskiego Teatru Tańca. Ten najważniejszy i największy zespół tańca w Danii pokaże w Bydgoszczy dwie choreografie Tima Rusthona - „Kreda” i „Czarny diament”. W tym ostatnim Rushton tworzy futurystyczną wizję o złożoności rzeczywistości. Muzyka przechodzi od fragmentarycznej i głośnej, przez elektroniczną aż po liryczną i romantyczną.

Tegoroczny festiwal zakończy się spektaklem w wykonaniu Teatru Narodowego w Manheim. Artyści zaprezentują „Herculesa” Georga Friedricha Händla. To barokowe arcydzieło czerpiące z mitologii i literatury antyku, które współcześni krytycy określają mianem najpiękniejszego utworu Händla.

Szczegółowy program na  WWW.opera.bydgoszcz.pl.

XXV BYDGOSKI FESTIWAL OPEROWY
21.04. godz. 19.00, „Romeo i Julia”, balet Sergiusza Prokofiewa, Opera Nova w Bydgoszczy
22.04. godz. .18.00 , „Romeo i Julia”, balet Sergiusza Prokofiewa, Opera Nova w Bydgoszczy 
24.04. i 25.04. godz. 18.00 „Trzej muszkieterowie”, musical , Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu  
27.04. godz. 19.00, „Kniaź Igor”, opera Aleksandra Borodina Opera i Balet w Sofii (Bułgaria)
29.04. godz. 18.00, „Pocałunek”, opera Bedřicha Smetany, Národni Divadlo Brno - Janáčkovo  Divadlo, Opera im. Janáčka – Teatr Narodowy w Brnie (Republika Czeska)
30.04.2018 godz. 19.00, „NAÏS”, opéra-ballet / pastorale héroïque  Jeana-Philippa Rameau
Il Giardino d’Amore  (Francja/Austria/Polska)
2.05.2018 i 3.05. godz. 19.00, „Kreda” (Kridt / Chalk) /”Czarny diament” (Black Diamond) -  balet współczesny Dansk Danseteater  (Dania)
5.05. godz. 19.00, „Hercules”, oratorium/dramat muzyczny Georga Friedricha Händla Nationaltheater Mannheim (Niemcy)