logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Wielkie święto fanów Opery
5 marca (poniedziałek) rozpocznie się sprzedaż biletów na XXV Bydgoski Festiwal Operowy. W tym roku święto fanów Opery rozpocznie się 21 kwietnia.


Bydgoski Festiwal Operowy odbywa się corocznie od 1994 roku i jest największym w Polsce tego typu przeglądem najciekawszych dokonań teatrów muzycznych z kraju i zagranicy.

Dwa festiwalowe tygodnie to czas spotkań twórców, ludzi kultury z entuzjastami różnorodnych gatunków muzycznych: opery, operetki, musicalu, baletu: klasycznego i nowoczesnego oraz znakomita forma promocji tych sztuk. Tradycją jest, iż pierwszy ze spektakli to premiera w wykonaniu Opery Nova. Kolejne wieczory przeznaczone są na prezentacje zaproszonych Teatrów.

W tym roku festiwal zainauguruje balet „Romeo i Julia”. Libretto baletu podąża za tekstem tragedii Szekspira, choć w zamierzeniu kompozytora dzieło miało skończyć się… happy endem! Prokofiew wprowadził na scenę wyraziste obrazy muzyczne, prawdę ludzkich uczuć, oryginalną inwencją muzyczną przetwarzał literacki pierwowzór. Każda z postaci ma swój charakterystyczny motyw przewodni, stworzony poprzez wrażliwość psychologiczną Prokofiewa, indywidualny portret muzyczny. Kompozytor, kontynuując osiągnięcia Czajkowskiego, pogłębił w swej twórczości poetyckość i symfoniczną dramaturgię muzyki. W historii bydgoskiej Opery będzie to 3. realizacja „Romea i Julii”. Choreografia jest dziełem Paula Chalmera, twórcy „Dziadka do orzechów”

Podczas Festiwalu zobaczyć będzie można m. in. „Trzech Muszkieterów” musical w wykonaniu Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, „Kniaź Igor” (Opera Narodowa i Balet w Sofii) czy „Kreda/Czarny Diament” w wykonaniu Duńskiego Teatru Tańca.

XXV Bydgoski Festiwal Operowy trwa od 21 kwietnia do 5 maja 2018.

Szczegółowy program znajduje się TUTAJ.