logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Wielkie święto fanów opery
29 kwietnia rozpoczyna się XXIV Bydgoski Festiwal Operowy. Imprezę otworzy dzieło Mozarta „Wesele Figara”.


Bydgoski Festiwal Operowy odbywa się corocznie od 1994 roku i jest największym w Polsce tego typu przeglądem najciekawszych dokonań teatrów muzycznych z kraju i zagranicy.

Dwa festiwalowe tygodnie to czas spotkań twórców, ludzi kultury z entuzjastami różnorodnych gatunków muzycznych: opery, operetki, musicalu, baletu: klasycznego i nowoczesnego oraz znakomita forma promocji tych sztuk. Tradycją jest, iż pierwszy ze spektakli to premiera w wykonaniu Opery Nova. Kolejne wieczory przeznaczone są na prezentacje zaproszonych Teatrów.

W tym roku Festiwal zainauguruje „Wesele Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ekipa realizatorów (Marcin Sompoliński - kierownictwo muzyczne, Wojciech Adamczyk - reżyseria, Maria Balcerek-kostiumy, Marcelina Początek-Kunikowska – scenografia) po raz pierwszy mierzy się z tym dziełem Mozarta. Również obecne zespoły artystyczne Opery Nova pracują nad nim po raz pierwszy (poprzednia realizacja tego tytułu miała miejsce 38 lat temu).

Podczas Festiwalu zobaczyć będzie można m. in. „Borysa Godunowa „ w wykonaniu artystów z Teatru Wielkiego w Poznaniu, „Poławiaczy pereł” (Opera Wrocławska) czy balet „La Piaf” (Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu w Wilnie). 

XXIV Bydgoski Festiwal Operowy odbędzie się od 29 kwietnia  do 14 maja 2017 r.

Szczegółowy program Festiwalu na stronie WWW.opera.bydgoszcz.pl