logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Szymon Nehring z bydgoskiej Akademii Muzycznej zwyciężył w Tel Awiwie
21-letni student Akademii Muzycznej im Feliksa Nowowiejskiego zdobył I nagrodę w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie – 15. Arthur Rubinstein International Piano Master Competition w Tel Awiwie.


Pierwszy raz w historii organizowanego od 1974 r. konkursu wygrana przypadła polskiemu pianiście. W finale pokonał pięcioro innych pianistów. Nehring otrzymał nagrodę finansową w wysokości 40 tysięcy dolarów, nagrodę chopinowską, laur publiczności i kilka innych regulaminowych nagród. W finale zagrał dwa koncerty: pierwszy koncert Beethovena i trzeci koncert fortepianowy Rachmaninowa.

21-letni Szymon Nehring pochodzi z Krakowa. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Od 2013 r. studiuje w bydgoskiej Akademii w klasie prof. Stefana Wojtasa. Wcześniej przez 11 lat uczył się w klasie fortepianu Olgi Łazarskiej w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza w Krakowie i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie. Jest stypendystą Fundacji Pro Musica Bona (od 2010 r.), a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010 r.). W 2015 r. został laureatem stypendium Krystiana Zimermana.

Szymon Nehring jest stypendystą prezydenta miasta Bydgoszczy (2016). Został doceniony przez prezydenta Rafała Bruskiego jako wyróżniający się student bydgoskich uczelni.

To jeden z najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów w Polsce i na świecie, o czym świadczą liczne już nagrody. Był jedynym Polakiem w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2015 r. (zdobył wyróżnienie i nagrodę publiczności), półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Top of the World” w norweskim Tromsø (2015), zdobywcą I nagrody i nagrody za najlepsze wykonanie Chopina w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Arthur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy (2014).

W listopadzie 2015 r. ukazała się jego debiutancka płyta z muzyką polskich kompozytorów „Chopin, Szymanowski, Mykietyn” wydana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena i oficynę DUX. Krążek przyniósł mu nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii Album roku - recital solowy, a także Jokera magazynu „Crescendo” oraz nagrodę Supersonic magazynu „Pizzicato”.

W grudniu tego samego roku odbył trasę koncertową wraz z Santander Orchestra, występując z koncertem fortepianowym e-moll Chopina w najlepszych polskich salach koncertowych: w Lusławicach (Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego), Wrocławiu, Katowicach, Warszawie i Szczecinie. W sierpniu 2016 r. podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i Jego Europa” wystąpił po raz pierwszy z koncertem fortepianowym f-moll Chopina wykonując go na instrumencie historycznym razem z Orkiestrą XVIII Wieku. Koncertuje na całym świecie, m.in. na Ukrainie, w Estonii, Austrii, Niemczech, Francji, Norwegii, we Włoszech, Argentynie, Brazylii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Warto wiedzieć:

Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs Pianistyczny im. Artura Rubinsteina (Arthur Rubinstein International Piano Master Competition) organizowany jest od 1974 r. przez The Arthur Rubinstein International Music Society i biorą w nim udział najbardziej utalentowani młodzi pianiści z całego świata. Składa się z trzech etapów, w czasie których uczestnicy grają recitale i koncerty. Jednym z celów konkursu jest promowanie kultury Izraela, dlatego też pianiści są zobowiązani do wykonania wybranego utworu muzyków izraelskich. Nehring wykonał sonatę nr 5 Avnera Dormana, urodzonego w Tel Awiwie kompozytora i dyrygenta.