logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Sputnik nad Bydgoszczą – przegląd kina ze Wschodu
Tradycyjnie w styczniu na kinomaniaków z Bydgoszczy czeka duża dawka rosyjskiego kina. W najbliższą sobotę w Kinie Orzeł odbędzie się preludium imprezy „Sputnik nad Bydgoszczą”.


To już 11 edycja festiwalu filmów rosyjskich „Sputnik nad Bydgoszczą” . Mimo, że sam przegląd rozpocznie się 18 stycznia w Mózgu, już w najbliższą sobotę 13 stycznia w Miejskim Centrum Kultury zobaczyć będzie można przedpremierowy pokaz filmu „Niemiłość” w reżyserii Andrieja Zwiagincewa, rosyjskiego kandydata do Oscara. To obraz bezwzględnej walki między dążącymi do rozstania małżonkami i rodziny, w której brakuje miłości.

Kolejnym obrazem w ramach preludium do 'Sputnika" będzie film "Babilon Bolszoj".  W nocy 17 stycznia 2013 roku Siergiej Filin niegdyś genialny tancerz, a obecnie kontrowersyjny dyrektor artystyczny baletu Bolszoj został zaatakowany pod swoim domem. Zamaskowany mężczyzna oblał jego twarz żrącym kwasem. Odniesione obrażenia były na tyle poważne, że Filinowi groziła całkowita utrata wzroku. Media w Rosji obiegła sensacyjna wiadomość o tragicznej napaści, co miało poważne konsekwencje dla wizerunku Teatru Bolszoj – żywej, baletowej legendy znanej nie tylko w Rosji, ale i na całym świecie. Sytuację pogorszyła wiadomość o aresztowaniu podejrzanego o zorganizowanie napaści Pavla Dmitrichenko – jednego z solistów baletu.

Wszystkie te wydarzenia zdemaskowały to, o czym wtajemniczeni wiedzieli od dawna: walkę o władzę i wpływy w teatrze, starcia osobowości i ambicji, wzajemną zazdrość o role. Głos tancerzy w filmie jest bardzo ważny z uwagi na fakt, że nie powiela schematu niezrealizowanych ambicji i chęci, w ciekawy sposób opowiada o tym wszystkim, co staje się udziałem tancerza – piękny świat sceny, moc wyrzeczeń i w końcu rzeczywistość, która jest czymś abstrakcyjnym w kontekście tego, co dzieje się w teatrze.

Sam przegląd kina rosyjskiego, podzielony na dwie części, rozpocznie się 18 stycznia. W Mózgu zobaczyć będzie można m. in. filmy „Siodło tureckie” w reżyserii Jusupa Razykowa, „ Jak Witia Czesnok wiózł Liochę Sztyra do domu opieki” (reż. Aleksandr Chant) czy „ Damę Pikową” Pawła Lungina.

I część Sputnika nad Bydgoszczą odbędzie się w dniach 18-20 stycznia, a II – 25-27 stycznia. Szczegóły na stronie WWW.mozg.pl