logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Skarb z Katedry Bydgoskiej - wystawa już otwarta
We wtorek 13 lutego uroczyście otwarto wystawę "Skarb bydgoski". Zobaczyć na niej można odkryte przez archeologów w Bydgoskiej Katedrze monety i precjoza.


Na początku roku, pod posadzką prezbiterium w Bydgoskie Katedrze odnaleziono liczący kilkaset obiektów skarb. Dyrekcja Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zadecydowała o organizacji wystawy, na której skarb zostanie zaprezentowany mieszkańcom jeszcze przed procesem konserwacji. Otwarcie wystawy odbyło się we wtorek 13 lutego w Europejskim Centrum Pieniądza.

Bezcennemu odkryciu poświęcona została  jedna z sal wystawowych. Monety i precjoza zostaną pokazane w specjalnie dla nich zaprojektowanej gablocie. Aranżacja nawiązuje do wnętrza zabytkowej katedry. Na ekspozycji zobaczyć można ponad 480 złotych monet z okresu od  XV do XVII wieku, ozdoby, części stroju, w tym srebrne guzy do żupanów i delii, dekoracyjne rozety, a także amulet - "wilczy kieł".

Jest to jeden z największych skarbów  odkrytych w Polsce.  Szczegółowe badania znaleziska przyniosą kolejne ciekawe odkrycia i nowe informacje. Pierwsze analizy gabinetowe już pozwoliły ustalić, że najstarsze znaleziska pochodzą z przełomu XV i XVI wieku, a nie jak sądzono z 2 poł. XVI wieku.