logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Muralami odmienią miasto
Już 8 czerwca rozpocznie się Bite-Art Festival – wydarzenie w całości poświęcone kulturze i sztuce w Bydgoszczy. Malarstwo, wystawy, muzyka, występy artystyczne, a to wszystko na ulicach miasta i w galeriach. W trakcie trwania festiwalu powstaną dwa murale, które będą inspirować bydgoszczan do nowego spojrzenia na street art.


Organizatorem wydarzenia jest grupa Bite-Art zrzeszająca artystów, osoby z pasją i miłośników sztuki w każdej postaci. Grupa powstała po to, aby zmieniać przestrzeń miejską na bardziej pozytywną i mobilizującą do kreatywnego działania. Temu też służyć ma Bite-Art Festival. Wydarzenie potrwa od 8 do 16 czerwca. Podczas tego tygodnia bydgoszczanie będą mogli przyjrzeć się sztuce ulicznej z bliska i spojrzeć inaczej na znane im od lat zakątki miasta.
- Festiwal Bite-Art jest miejscem dla wszelkich odmian sztuki miejskiej. Nasz cel to upiększanie otoczenia poprzez sztukę dostępną dla każdego na ścianach bydgoskich budynków, na ulicach miasta jak i w galeriach, kawiarniach czy klubach – mówi Michał Szlachta, koordynator wydarzenia. - Festiwal ma rozbudzić wśród bydgoszczan zainteresowanie szeroko rozumianą kulturą, sztuką oraz lokalną twórczością artystyczną. Chcemy inspirować do twórczego spędzania wolnego czasu i rozwijania talentów – dodaje.
 
Ważnym punktem festiwalowego programu będą murale. Na budynkach przy ulicy Cieszkowskiego oraz przy ulicy 20 stycznia - namalują je Julian Nowicki oraz Tomasz Śmieszkoł. W tym roku organizatorzy stawiają na murale historyczne, które wkomponują się w zabytkowe ulice, na których będą realizowane. Projekty murali są uzgodnione z plastykiem miejskim.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Festiwal trwa od 8 do 16 czerwca, a w nim:

Piątek, 8 czerwca
18:00 - wernisaż wystawy „Kolory pasji”  Hala Pomp ul. Gdańska 242 (wystawa trwa do 16 czerwca)
Artyści: Grażyna Szlachta

Sobota, 9 czerwca
15:00 – 18:00 – Plac Teatralny - Procesy twórcze dające możliwość podejrzenia artystów w 'akcji' jak tworzą w czasie rzeczywistym - artyści których prace będą prezentowane podczas wystawy ‘Young and Inspired’ w Bydgoskim Centrum Sztuki (wernisaż odbędzie się tydzień później czyli 15 czerwca o godz 18:00)

21:00 - Flash Mob - Plac Teatralny - Kolory Bydgoszczy
(w ramach festiwalu 'Weekend legend i tradycji bydgoskich')

Środa, 13 czerwca
18:00 - otwarcie wystawy „Czy to widzisz?” - Parzymy Tutaj ul. Długa 61(wystawa trwa do 16 lipca)
Artyści: Marlena Szczółko

Czwartek, 14 czerwca
18:00 - otwarcie wystawy „Wiatr i Woda”  - Przystań Bydgoszcz ul. Tamka 2(wystawa trwa do 30 lipca)
Artyści: Waldemar Zyśk

Piątek, 15 lipca
18:00 - wernisaż wystawy „Young and Inspired” - kolektyw artystyczny Saloon Rebels, Bydgoskie Centrum Sztuki ul. Jagiellońska 47 (wystawa potrwa do 29 sierpnia)
Artyści: Swag, Wild Cherry, Someart, Mike Ortalion

21:00 Afterparty - Piątkowy Soundcheck (Nocny i Paragrah 51)
To2 ul. Długa 9 

Sobota, 16 czerwca
14:00 – 17:00  Artyzm uliczny, rozmaitości  - kolektyw artystyczny Bite-Art; WakePark Bydgoszcz ul. Gdańska 173-175

20:30 Afterparty - Bass Astral X Igo (impreza biletowana)
WakePark Bydgoszcz ul. Gdańska 173-175

Każdy, kto w wolnym czasie poświęca się twórczości artystycznej i chciałby zaprezentować efekty swoich działań innym, może skontaktować się z grupą Bite-Art. Szczegóły festiwalu oraz profile artystów dostępne na stronie www.bite-art.com.