logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Młodzi designerzy na wystawie w bwa




Meble, zabawki, opakowania, środki transportu czy obiekty funkcjonujące w przestrzeni miejskiej – to z nich studenci wzornictwa PBŚ zrobili sztukę. Ich projekty będzie można zobaczyć w Galerii Miejskiej bwa.


Niektóre realizacje studentów/absolwentów wzornictwa bydgoskiej uczelni z Fordonu trwale wpisały się w bydgoską przestrzeń miejską, inne oczekują na finalizację i wkrótce będzie je można oglądać m.in. we wnętrzach dawnej Apteki pod Łabędziem czy na Wyspie Młyńskiej.

Finaliści licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, pasjonaci o interdyscyplinarnym przygotowaniu, z młodzieńczym ładunkiem fantazji, energii, z profesjonalnym już zacięciem.
Projekty z Katedry Wzornictwa są na tyle interesujące, że coraz częściej znajdują zainteresowanie zewnętrznych podmiotów. Atutem oferty jest jej różnorodność. Projekty obejmują wiele sfer designu – od zabawek, mebli, artykułów wyposażenia wnętrz, medycznych, przez tekstylia, opakowania po środki transportu i obiekty funkcjonujące w przestrzeni miejskiej. Próbkę tych umiejętności będzie można zobaczyć na wystawie dyplomowej.



Co roku o tej samej porze organizowana jest wystawa, na której możemy poznać efekty pracy studentów Wzornictwa finalizujących swoją edukację kolejno na I i II stopniu studiów na Politechnice Bydgoskiej. W tym roku odbędzie się już  12. edycja tego przedsięwzięcia. Szczególnym aspektem tegorocznej wystawy jest fakt, że prezentowane projekty dyplomowe w dużej mierze powstawały w okresie pandemii.  

Wystawa została podzielona na prace studentów I stopnia i będzie dostępna dla zwiedzających od 11 lutego do 2 marca. Prace studentów II stopnia obejrzymy w dniach 7-27 marca.

Adres: Galeria miejska bwa, ul. Gdańska 20

Warto wiedzieć
Wzornictwo to działalność twórcza, mająca na celu uzyskanie określonych cech przedmiotów, to cały twórczy proces ich powstawania. Charakterystyczną cechą wzornictwa powinna być kreatywność i innowacyjność, wyznaczanie trendów, poszukiwanie nowych twórczych rozwiązań, otwartość na potrzeby rynku połączona z autorską wizją projektanta. Wytworzone w ten sposób przedmioty, produkty, usługi stanowią efekt tego twórczego procesu i z tego powodu wzornictwo okazuje się pojęciem dwuwymiarowym określającym zarówno proces jak i efekt tego procesu.

Gdy rozejrzymy się dookoła, nagle okazuje się, że niemal na każdym kroku stykamy się z efektami pracy wzorników. Ich twórcza droga rozpoczyna się najczęściej na studiach, gdzie od samego początku rozwijają swoje talenty projektowe pod okiem kadry naukowej – projektantów praktyków. Wchodzą dzięki temu na zawodową ścieżkę bez kompleksów, często już z interesującym dorobkiem, dojrzałymi projektami gotowymi do wdrożenia.