logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Ludzie teatru nagrodzeni
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w piątek 23 marca w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbył się specjalny pokaz spektaklu „Maria Antonina. Ślad Królowej”. Podczas uroczystej gali nagrodzeni zostali także ludzie kultury.


Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w roku 1961 dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 roku Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”

W ramach tegorocznych obchodów, bydgoska scena przygotowała pokaz spektaklu „Maria Antonia. Ślad Królowej” w reżyserii Wojciecha Farugi. Wydarzeniem towarzyszącym przedstawieniu była gala, w trakcie której wręczone zostały nagrody dla aktorów oraz pracowników Teatru, przyznawane przez prezydenta miasta.

Wśród nagrodzonych znaleźli się Izabela Januszewska , artystka chóru, związana z Operą Nova od 15 lat, Przemysław Nawrocki – muzyk solista i inspektor orkiestry (pracuje w Operza Nova od 18 lat), a także Krystyna Skrzypczak – główna księgowa, związana z Operą Nova od 57 lat.

Wśród nagrodzonych pracowników Teatru Polskiego znaleźli się z kolei aktorka Alicja Mozga, Aldona Włoch - krawcowa i opiekunka kostiumerni od 10 lat związana z Teatrem Polskim, a także garderobiana -  Olga Betańska.

Wśród wyróżnionych są także  Agnieszka Szałkowska – aktorka bydgoskiego Teatru Improwizacji wymyWammy przy Miejskim Centrum Kultury, Iga Jambor-Skupniewicz – aktorka, pedagog i reżyser teatralny; prowadzi Teatr Agrafka, Malwina Bielicka – aktorka, prowadzi Teatr Kameleon w Międzynarodowych Szkołach Sokrates, a także Monika Bochańska-Kowalska – pedagog i realizatorka wielu ciekawych projektów artystycznych, która od 16 lat prowadzi szkolne koło teatralne.

Wyróżniona została także Magdalena Bereda - zastępca dyrektora ds. pedagogicznych w Pałacu Młodzieży, która od niemal trzydziestolecia zajmuje się edukacją kulturalną.

Doceniona została także Julia Boniewicz, która od wielu lat rozwija umiejętności teatralne w bydgoskim Pałacu Młodzieży, a także Emilia Lewandowska związana z Pracownią Teatralną bydgoskiego Pałacu Młodzieży. Jest aktorką Teatru „W niewoli ust” i Teatru „Postscriptum”.