logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

„Kwiat paproci” w formie komiksu




Fundacja Czarny Karzeł wydała komiks „Kwiat paproci-baśń filozoficzna”. Komiks to papierowa wersja serialu „Klechdy domowe”, do którego scenariusz napisał filozof i religioznawca profesor Zbigniew Mikołejko. Obrazy są dziełem Marty Filipiak i Łukasza Owczarzaka. Partnerem jest Miasto Bydgoszcz.


Komiks "Kwiat paproci- baśń filozoficzna” to pierwsza z historii obrazkowych poświęconych przedstawieniu i popularyzacji najważniejszych wątków polskiej tradycji baśniowej, legendowej i mitycznej.

Komiks jest wersją papierową realizowanego serialu pod wspólnym tytułem "Klechdy domowe". To pierwszy odcinek, który jest częścią projektu pełnometrażowego albumu, który będzie adaptacją 13 polskich podań́ i baśni na nowo napisanych przez prof. Zbigniewa Mikołejkę.

Sama opowieść to baśń dla dzieci i młodzieży - o chłopcu, który, zasłuchany w opowieść́ starej wiedźmy, postanawia, wbrew ostrzeżeniom matki, wyruszyć́ na poszukiwanie czarodziejskiego kwiatu paproci. Tajemnica, pożądanie, magia i groza, wściekłość́ na siły zła, które bohatera wystawiły na skrajnie trudną próbę, inicjacji w drogę̨ przez życie z jego dramatami i kłopotami, w aurze strachu, podejmowania przez dziecko wyzwania ponad siły, uwikłania się̨ w sytuację je przerastającą, samotność́ w oddzieleniu od domu, uwikłanie dziecka w swego rodzaju magiczny horror.

Komiks został wydany dzięki wsparciu Miasta Bydgoszczy.

Warto wiedzieć:
Fundacja Czarny Karzeł powstała w 2008 r. Jej cele to wspieranie i rozwój różnych form aktywności twórczej, popularyzacja nowych idei z obszaru kultury i sztuki, wspieranie działalności młodych twórców, promocja wartościowych i nowych zjawisk artystycznych w różnych dziedzinach sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem sztuk wizualnych, realizowanie projektów animacyjnych, społeczno-artystycznych aktywizujących społeczności lokalne, środowiska zagrożone wykluczeniem, grupy międzypokoleniowe poprzez działania twórcze.

Od 2009 r. Fundacja na stałe związana jest z nieformalną grupą artystyczną Czarny Karzeł, zrzeszającą kilkadziesiąt osób w Polsce i za granicą, artystów, ale nie tylko. Wspólne projekty społeczne i artystyczne tworzą przestrzeń do spotkania, wymiany doświadczeń, budowania relacji oraz zintegrowanych społeczności lokalnych i ponadlokalnych. To także przestrzeń rozwoju artystycznego.

Głównym obszarem działalności Fundacji i CK są sztuki wizualne, w szczególności film. Fundacja Czarny Karzeł realizuje autorskie filmy, w których często łączy różne techniki. Dwa z ostatnich filmów Fundacji otrzymały zaproszenie na ważne festiwale i konkursy. Film „Theatrum Magicum“ otrzymał wiele nagród na całym świecie m. in. dla najlepszego krótkometrażowego filmu eksperymentalnego na Trzecim Festiwalu Filmowym w Santa Cruz w Argentynie i został zakwalifikowany do konkursów na festiwalach: Polish Short Film Festival w Las Vegas (USA), FLICKERS: Rhode Island International Film Festival w Providence (USA), Busko Film Festival w Budapeszcie (Węgry) oraz do prestiżowego 42 Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.