logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Forum.Lutosławski w Bydgoszczy
Spotkania, dyskusje, warsztaty, koncerty przybliżające twórczość Witolda Lutosławskiego, jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku - Forum.Lutosławski rozpocznie się w Bydgoszczy 26 listopada. To kolejne wydarzenie organizowane w ramach projektu Regionalna Inicjatywa Doskonałości prowadzonego przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Forum potrwa do 1 grudnia.


Witold Lutosławski nazywany jest czasem klasykiem XX wieku. Był zarazem i awangardzistą, i kontynuatorem tradycji, wykształcił wyrazisty, indywidualny styl muzyczny, a jego twórczość wyróżnia się na tle dorobku innych kompozytorów, pomimo oczywistych pokrewieństw z trendami muzyki mu współczesnej.

W ramach Forum.Lutosławski Akademia Muzyczna zaprasza na trzydniową konferencję (26-28 listopada) pt. "Dzieło muzyczne wobec przeszłości i teraźniejszości", podczas której wygłoszone zostaną referaty poświęcone kompozycjom powstałym w XX i XXI wieku. 

Forum będzie miało także aspekt praktyczny - warsztatowy. W ramach wydarzenia odbędą się zajęcia z Jadwigą Rappe, jedną z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, uhonorowaną m.in. I nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku, czy Złotym Medalem na Festiwalu Młodych Solistów w Bordeaux (1981 r.). Solistka znana ze swoich interpretacji pieśni Lutosławskiego wprowadzi uczestników w kwestie wykonawstwa repertuaru z XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości patrona Forum. W programie znalazły się też warsztaty orkiestrowe z Andrzejem Bauerem poświęcone problematyce wykonawstwa utworów orkiestrowych Witolda Lutosławskiego na przykładzie Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę.

28 i 29 listopada w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy odbędzie się seminarium poświęcone kompozycji z udziałem m.in. Dobrinki Tabakovej, Joe Cutlera, Ewy Pobłockiej czy Dariusza Przybylskiego. Seminarium zwieńczy panel kompozytorski poświęcony patronowi Forum. Wątek Lutosławskiego będzie w rozmowie eksplorowany na różnorodnych płaszczyznach: od pytań dotyczących języka muzycznego kompozytora, aż po kwestie stylu indywidualnego. Panel poprowadzi Andrzej Bauer.

30 listopada odbędzie się dyskusja „Lutosławski. Portret z pamięci”, poświęcona bezpośrednim relacjom artystów z kompozytorem i jego twórczością. O swoich związkach z Lutosławskim, współpracy z wybitnym kompozytorem oraz jego wymaganiach wobec artystów opowiedzą Zbigniew Bargielski, Wojciech Michniewski i Andrzej Bauer. 

Zakończenie Forum zaplanowano na 1 grudnia o g. 19.00 - koncert, który zwieńczy wydarzenie wykona Chór Akademicki oraz Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod batutą Michała Dworzyńskiego. W programie koncertu znalazła się Msza Koronacyjna C-dur KV 317 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego, w którym partię solową wykona Andrzej Bauer.

Organizatorami są Regionalna Inicjatywa Doskonałości i Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

Projekt finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "Regionalna Inicjatywa Doskonałości" w latach 2019 - 2022.