logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Europejski Oscar dla bydgoszczanina!
Wśród polskich sukcesów na tegorocznym European Film Awards polska koprodukcja o Ryszardzie Kapuścińskim pod tytułem „Jeszcze dzień życia” została nagrodzona w kategorii najlepszej animacji roku. Reżyserem jest bydgoszczanin Damian Nenow.


Europejskie Nagrody Filmowe zostały rozdane po raz 31. Uroczysta gala odbyła się w Hiszpanii. Ten wieczór należał do filmu Zimna wojna w reżyserii Pawła Pawlikowskiego – produkcja zdobyła łącznie pięć nagród. Jednakże nie jest to jedyny polski film, który został wyróżniony nagrodą. Zwycięzcą w kategorii najlepszy europejski film animowany została koprodukcja polskiego reżysera zatytułowana Jeszcze dzień życia.

Jeszcze dzień życia Polaka Damiana Nenowa i Hiszpana Raula de la Fuente powstał w koprodukcji polsko-niemiecko-węgiersko-belgijsko-hiszpańskiej. Animacja oparta jest na książce Ryszarda Kapuścińskiego, opowiadającej o pozostawionym samemu sobie dziennikarzu piszącym reportaż o wojnie domowej w Angoli w przededniu uzyskania niepodległości w 1975 roku.

Europejskie Nagrody Filmowe są przyznawane od 1988 roku w kilkunastu kategoriach. Wyróżnienie uchodzi za europejski odpowiednik Oscara.

Zwiastun filmu można zobaczyć TUTAJ.

Wręczenie nagrody na EFA 2018 TUTAJ.

Damian Nenow urodził się w Bydgoszczy i jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jego pierwszoroczny film "The Aim" (2005) dostał nagrodę specjalną na festiwalu "ReAnimacja" w Łodzi oraz pierwszą nagrodę na festiwalu "Dozwolone do 21 lat" w Tarnowie. Zrealizowany na drugim roku studiów film "Wielka ucieczka" wyświetlany był na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. Specjalista w wielu dziedzinach związanych z grafiką komputerową. Twórca krótkometrażowych filmów animowanych, ilustracji i konceptów. Obecnie pracuje w studiu Platige Image, gdzie zajmuje się reżyserią, animacją, montażem oraz szeroko pojętą grafiką 3D.