logo miasta - trzy kolorowe spichrze

„Autochromy” w Bydgoskim Centrum Sztuki




Wystawa autochromów Tadeusza Rzący, jednego z najciekawszych polskich fotografów początku XX wieku będzie można zobaczyć w Bydgoskim Centrum Sztuki. Wernisaż ekspozycji odbędzie się w piątek 6 października.


Na wystawie zaprezentowana zostanie kolekcja autochromów autorstwa Tadeusza Rzący – krakowskiego fotografa i przedsiębiorcy – wykonanych w latach ok. 1910-1920.

Autochrom to nazwa najstarszej techniki fotografii barwnej. Te niezwykle cenne szklane przezrocza są zupełną rzadkością w polskich zbiorach. Przedstawiają, między innymi, zabytki Krakowa i Tarnowa, sceny uliczne, podgórskie okolice oraz Tatry.

Tadeusz Rząca jest jednym z ciekawszych polskich fotografów początku XX wieku, ale jego prace były do niedawna właściwie nieznane. Jego artystyczne podejście do obrazu, wyłamujące się z piktoralnego nurtu ówczesnej fotografii, przypomina w swej kolorystyce i tematach młodopolskie malarstwo. Był, podobnie jak Kazimierz Tetmajer, zafascynowany kontrastowymi barwami podkrakowskiej wsi. Natomiast w jego górskich zdjęciach szaro-zielona tonacja tatrzańskich ścian i jezior przypomina nieco malarstwo Leona Wyczółkowskiego.

Spośród kilku serii poświęconych wybranym przez fotografa miejscom, wyjątkowe w swym wyrazie są zdjęcia Kalwarii Zebrzydowskiej. Obok ich niewątpliwej wartości dokumentacyjnej, dostrzec można subtelnie emanujący z nich nastrój kontemplacji. Autor zadbał, by nic w jego zdjęciach-przezroczach nie zakłóciło religijnej atmosfery i samotności pielgrzyma.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszczy.

Wernisaż wystawy ,,Autochromy" Tadeusza Rzący - 6 października 2017 roku, godz. 19.30 w Bydgoskim Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego (ul. Jagiellońska 47)  w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej Vintage Photo Festiwal.
Wernisaż odbędzie się tuż po oficjalnym otwarciu festiwalu, które rozpocznie się o godzinie  18.00 w Galerii Jedynak (ul. Gdańska 15).