logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Rozbudowa ul. Grunwaldzkiej. Przez turbinowe rondo do „ekspresówki”. Raport nr 17
Rozbudowa ul. Grunwaldzkiej. Przez turbinowe rondo do „ekspresówki”. Raport nr 17

Wydane zostało zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) polegającej na budowie ronda turbinowego, które połączy ulicę Grunwaldzką z drogami lokalnymi oraz dojazdem do węzła Bydgoszcz Zachód na trasie ekspresowej S5. Prace ruszą w przyszłym roku.


Rondo na granicy Bydgoszczy i gminy Sicienko to rozwiązanie postulowane zarówno przez miasto jak i sąsiednią gminę. Początkowa koncepcja  zakładała prowadzenie dróg serwisowych wzdłuż ul. Grunwaldzkiej aż do ul. Czaplej.  Oznaczałoby to trudniejszy wyjazd na ul. Grunwaldzką od strony miejscowości Pawłówek i Osówiec. Ograniczony zostałby też teren schroniska dla zwierząt oraz użytku ekologicznego. Byłoby to również rozwiązanie o gorszych  parametrach bezpieczeństwa. Ostatecznie budowane będzie rondo turbinowe.

Na głównym kierunku będą funkcjonować dwa pasy ruchu. Dzięki temu ulica Grunwaldzka w sposób zapewniający dużą przepustowość pozwoli na dojazd do węzła Bydgoszcz Zachód na trasie S5 w Pawłówku. Obecnie trwają na nim zaawansowane prace budowlane. Zakończenie wszystkich robót na tym odcinku obwodnicy miasta planowane jest do połowy 2020 roku.