logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Nowa szkoła czeka na pierwszy dzwonek i uczniów
Już w najbliższy poniedziałek, 4 września, w nowej szkole przy ul. „Bora” Komorowskiego zabrzmi pierwszy dzwonek. – Ostatni raz nową szkołę miasto oddało do użytku 25 lat temu – podkreśla prezydent Rafał Bruski.


Przed pierwszym dzwonkiem prezydent osobiście sprawdził stan przygotowania szkoły. Już w tę sobotę, 2 września, szkołę będzie mógł obejrzeć każdy bydgoszczanin – o „drzwiach otwartych” przeczytać można TUTAJ.

- Serdecznie zapraszam wszystkich do budynku nowej szkoły przy ul. „Bora” Komorowskiego w Nowym Fordonie. To najnowocześniejszy obiekt oświatowy w województwie i prawdopodobnie jeden z najnowszych w Polsce. W Bydgoszczy na nową szkołę czekaliśmy 25 lat – ostatnią oddano do użytku w 1992 r. przy ul.  Kromera. Ta najnowsza umożliwi uczniom z północno-wschodniej części Fordonu zdobywanie wiedzy w komfortowych warunkach na miarę XXI wieku – mówi prezydent miasta.

Wraz ze szkołą powstało także przedszkole, pełnowymiarowa hala sportowa, boisko i niezbędna infrastruktura techniczna. Szkolno-przedszkolne zabudowania powstały od strony ulicy „Bora” Komorowskiego. Od południa (ul. Bortnowskiego) natomiast hala sportowa. Zaprojektowane zagospodarowanie terenu uwzględnia rezerwę pod ewentualną budowę krytego basenu. Szkoła jest także gospodarzem istniejącego boiska wielofunkcyjnego przy ul. Kiedrowskiego o wymiarach 44x32 m. Dodatkowo przy szkole powstało drugie, mniejsze boisko do piłki nożnej o wymiar 22x44 m z bieżnią torową wokół niego, a także bieżnia 6-torowa, strefa do ćwiczeń równoważnych, plac zabaw dla dzieci przedszkolnych, plac zabaw dla dzieci szkolnych (młodszych), strefa zewnętrzna dla dzieci starszych z grami edukacyjnymi. Budynek spełnia najwyższe standardy w zakresie energooszczędności – wyposażony jest w gruntowy wymiennik ciepła.

- Budowa nowej szkoły w Fordonie to jedna z największych inwestycji realizowanych w Bydgoszczy. Prace budowlane oraz wyposażenie szkoły kosztowały łącznie 44 mln zł i w całości pochodziły z budżetu miasta. Pomysł budowy szkoły w Fordonie zaakceptowali miejscy radni, przyjmując w styczniu 2013 r. „Strategię Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2013-2020” – dodaje prezydent Rafał Bruski.

Projekt budowlany wraz z kosztorysem miasto zamówiło w 2014 r. W czerwcu 2015 ogłoszony został przetarg na prace budowlane, a już w grudniu wykonawca, EBUD Przemysłówka z Bydgoszczy, rozpoczął pracę na placu budowy.

Szkoła w liczbach:

35 tys. m kw. – powierzchnia działki, na której posadowiona jest szkoła
12745 m kw. – powierzchnia użytkowa budynku
44 mln zł – łączny koszt inwestycji, w tym: 42.687.875 zł prace budowlane
28 – oddziałów szkolnych mogących pomieścić ok. 700 uczniów
26 – sal lekcyjnych
9 – w budynku funkcjonować będzie Szkoła Podstawowa nr 9
8 – oddziałów przedszkolnych (maksymalnie 200 dzieci)