logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Młodzi bydgoszczanie świętowali Narodowe Święto we Lwowie
W ramach nagrody II Bydgoskiej Olimpiady Wiedzy o Ukrainie organizowanej przez bydgoskie stowarzyszenie Klub Przyjaciół Ukrainy, troje bydgoskich licealistów - Adam Marszański, Monika Rasz i Kacper Dobek wraz z Dorotą Rabiej - nauczycielką historii z VII Liceum Ogólnokształcącego zwiedziło Lwów.


Podczas wizyty bydgoszczanie zapoznali się z kulturalną ofertą Lwowa oglądając sztukę Rewizor w Teatrze Dramatycznym im. Marii Zańkowieckiej, zwiedzając wystawę malarską w Pałacu Potockich oraz słuchając koncertu w filharmonii Sto utworów na stulecie niepodległości. Młodzi bydgoszczanie byli pod wrażeniem Katedry ormiańskiej i Opery lwowskiej - pereł architektury stolicy Galicji. Punktem kulminacyjnym wyjazdu było złożenie wiązanki kwiatów na Cmentarzu Obrońców Lwowa (Cmentarz Orląt) w imieniu bydgoskiej młodzieży w setną rocznicę odzyskania niepodległości i wybuchu polsko-ukraińskich walk o Lwów.

Warto pokreślić, że wtedy za broń chwyciła młodzież Lwowa – rówieśnicy młodych bydgoszczan. Złożenie kwiatów było hołdem dla ich odwagi i bohaterstwa. Ponadto licealiści zwiedzili Cmentarz Łyczakowski, na którym jest pochowanych wielu wybitnych Polaków jak Maria Konopnicka, Artur Grottger czy Stefan Banach oraz mają swoje mogiły powstańcy listopadowi i styczniowi.

Grupa dotarła do Lwowa i wróciła dzięki bezpośredniemu połączeniu lotniczemu między Bydgoszczą a Lwowem. Projekt został zrealizowany dzięki środkom otrzymanym z Urzędu Miasta Bydgoszczy zdobytych  w ramach konkursu z zakresu promocji i rozwoju współpracy międzynarodowej.