logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Życzenia z okazji Święta Samorządu Terytorialnego




Co roku, 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, który upamiętnia pierwsze wybory samorządowe w Polsce. W tym roku, z powodu pandemii, zrezygnowaliśmy z hucznego świętowania. Prezydent, wspólnie z Przewodniczącą Rady Miasta Bydgoszczy, złożyli życzenia przedstawicielom bydgoskich Rad Osiedli. Święto samorządowców obchodzone jest od 1990 roku.


Trudno wyobrazić sobie obraz dzisiejszej Bydgoszczy – bez oddanej pracy samorządowców, społeczników, ludzi z pasją i wielką potrzebą bezinteresownego zaangażowania w sprawy lokalnej społeczności. Takie osoby, którym po prostu „chce się chcieć”, by kształtować otaczającą rzeczywistość i zmieniać ją na lepszą – budują razem z nami, kawałek po kawałku, naszą „małą Ojczyznę”.

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego proszę przyjąć wyrazy wdzięczności, szacunku i uznania dla aktywnej, sumiennej i wytrwałej postawy, którą pokazują Państwo, że nie należy bać się odpowiedzialności, lecz trzeba czuć się odpowiedzialnym za kreowanie lokalnej przestrzeni, tożsamości i świadomości społecznej. Święto to doskonała okazja, by z satysfakcją spojrzeć w przeszłość na liczne dokonania i sukcesy, odzwierciedlone w nieustannym rozwoju miasta, osiedla, wciąż piękniejących placów i skwerów... Wiele udało się osiągnąć, ale z pewnością jest jeszcze sporo pracy przed nami – spraw, które wymagają dalszej troski, zaangażowania i starań. 

 

Raz jeszcze dziękujemy przedstawicielom Rad Osiedli za wielkie wsparcie w realizacji tych wszystkich ważnych idei samorządowych. Życzymy, aby Państwa wysiłki zawsze były zauważane i doceniane, a owoce społecznej pracy stawały się dziedzictwem, które będzie z dumą prezentowane i przekazywane kolejnym pokoleniom. Korzystając z uroczystej okazji, zapraszamy do dalszej współpracy, której sprzyjać będą wspólne cele, określane potrzebami mieszkańców i odpowiedzialnym rozumieniem roli samorządu.

Warto wiedzieć:
Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony jest co roku 27 maja, na podstawie uchwały Sejmu RP podjętej 29 czerwca 2000 r., w rocznicę pierwszych wyborów samorządowych. Wybory do rad gmin w 1990 roku zostały zarządzone na dzień 27 maja przez Prezesa Rady Ministrów, Tadeusza Mazowieckiego. Były to pierwsze wybory do samorządu terytorialnego w Polsce po jego przywróceniu (zniesiony został w 1950 r.). Wybierano skład 2383 rad gmin (1547 rad w gminach, 145 rad miejskich w miastach do 40 tys. mieszkańców, 110 rad miejskich w miastach powyżej 40 tys. mieszkańców, 574 rady gminno-miejskich oraz 7 rad dzielnic Warszawy). Radnych wybierano w 47.997 okręgach wyborczych (47.254 jednomandatowych i 743 wielomandatowych). Wybrano 51.987 radnych (30.002 radnych gminach, 3.552 radnych miejskich w miastach do 40 tys. mieszkańców, 4.435 radnych miejskich w miastach powyżej 40 tys. mieszkańców oraz 344 radnych dzielnic Warszawy).