logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zadbajmy wspólnie o los miejskich zwierząt




Trwa okres lęgowy. Dowiedz się, jak można chronić dzikie zwierzęta, które mają swoje siedliska w naszych budynkach, ogródkach i na miejskich terenach zielonych.


Bydgoskie tereny zielone pełnią kilka ważnych funkcji. Parki i skwery to idealne miejsce wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak, że te tereny zieleni są domem wielu dzikich zwierząt – ptaków, owadów, jeży oraz nietoperzy. Działania podejmowane na rzecz dzikich zwierząt są bardzo ważne – dzika przyroda w mieście potrzebna jest do prawidłowego funkcjonowania także nas, ludzi. Rosnące zainteresowanie przyrodą i wzrost świadomości ekologicznej powodują, że zaczynamy myśleć i działać na rzecz przyrody, m.in. modyfikując tereny miejskie siejąc łąki kwietnie, wieszając skrzynki lęgowe czy schronienia dla owadów.

Wspieraj dzikie życie ptaków w mieście
Trwa okres lęgowy. W budynkach gnieżdżą się i wychowują pisklęta m.in.: kawki, wróble, jerzyki, jaskółki, szpaki oraz modraszki. Część z tych gatunków (np. jerzyki) prowadzi na tyle skryty tryb życia, że nie jest zauważana przez ludzi zamieszkujących budynki. Z uwagi na trwający okres lęgów dopilnujmy, żeby ptakom i nietoperzom zamieszkującym „po sąsiedzku” nie działa się krzywda. W miejscach lęgów ptasich i rozrodu nietoperzy nie powinny być teraz prowadzone prace budowlano-remontowe. Zamykanie otworów, przez które ptaki dostają się do gniazd jest jednoznaczne ze śmiercią uwięzionych zwierząt. Na gniazda można natrafić nie tylko na drzewach, ale i na ziemi (najczęściej na nadrzecznych łąkach czy nieużytkach). Aby ptaki nie porzuciły gniazd, nie należy dotykać jaj i trzeba trzymać się z dala od znalezionych siedlisk. Duże straty w lęgach powodują domowe koty - wiosną trzeba ich szczególnie pilnować. Wkrótce pojawią się pisklęta, te często padają ofiarą kotów i psów. Wybierając się z psem na spacer, trzeba go prowadzić na smyczy. Pamiętajmy, aby w czasie lęgów nie czyścić skrzynek lęgowych.

Poważnym zagrożeniem dla dzikich zwierząt są też rowerzyści, zwłaszcza ci, którzy jeżdżą szybko i w tych porach, gdy widoczność jest ograniczona. Łatwo wówczas przeoczyć malutkiego jeża czy młodziutką wiewiórkę, które znienacka wyskoczą na drogę rowerową.

Kosimy z głową
Dla klimatu i środowiska korzystne jest ograniczanie koszenia. W mieście coraz częściej występują długotrwałe susze. Rzadko koszone rośliny zatrzymują wodę w glebie i obniżają temperaturę podłoża. Pozostawienie bujnej trawy między budynkami to sposób na likwidowanie miejskich wysp ciepła i przeciwdziałanie skutkom suszy. Więcej wody to także zwiększenie różnorodności biologicznej - na niekoszonych trawnikach pojawiają się kolejne gatunki roślin pożytecznych dla zapylaczy. Wysoka trawa stwarza lepsze warunki do życia dla zwierząt w mieście. Nadal stosujemy zasadę, by kosić jak najrzadziej i tylko tam, gdzie jest to konieczne. Dzięki temu w Bydgoszczy powstały m.in. miejskie łąki kwietne, które cieszą nie tylko oko, ale także owady zapylające. Na łąkach posiane są m.in.: cykoria podróżnik, kąkol polny, komonica zwyczajna, wiechlina łąkowa, szałwia łąkowa, świerzbnica polna,  dziurawiec zwyczajny oraz złocień polny.

Uwaga na jeże!
Jeże budzą się ze snu zimowego w kwietniu, więc bądźmy ostrożni przy pracach ogrodowych. Podczas grabienia trawnika i przewracania kompostu, pamiętajmy, aby robić to delikatnie, bo może się okazać, że któryś się tam zakopał. Przy pierwszym koszeniu trawy ustawmy też noże tnące w najwyższej pozycji. Dzięki temu nie zranimy kolczastego zwierzątka. Kośmy pasami, zawsze od środka trawnika ku brzegom – w ten sposób pozwolimy jeżom uciec z ogrodu.

Las – okaż kulturę i chroń naturę
Na spacery często wybieramy las, który kojarzy nam się z zielenią, ciszą i spokojem. Wchodząc do lasu, powinniśmy uszanować jego naturalne piękno i wszystko to, co w nim żyje. Pamiętajmy, że w lesie jesteśmy tylko gośćmi i powinniśmy zachować to miejsce takim, jakie je zastaliśmy. Zastosujmy się więc do kilku prostych zasad, dzięki którym pozostaniemy w harmonii z przyrodą i nie będziemy szkodzić mieszkańcom lasów, m.in.:
- nie należy przenosić dzikich zwierząt spotkanych w lesie w inne miejsca, dotykać, głaskać ani zabierać do domu,
- należy także uważać na dziką zwierzynę jadąc na rowerze (często występujące w naszej okolice padalce, nie mają szans z kołami naszego roweru),
- nie wolno niszczyć gniazd ptaków i ich jaj, mrowisk i wykopanych nor,
- wybierając las na spacer z psem pamiętajmy, że nie powinniśmy go puszczać luzem bez smyczy, bez kagańca,
- wypoczywając na leśnej łące, nie zakłócajmy naturalnej ciszy - nie krzyczymy, nie słuchamy głośnej muzyki,
- wjeżdżając samochodem do lasu, narażamy się  nie tylko na mandat karny, ale i zatruwamy środowisko spalinami.