logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Zabierz swojego psa do biura!
12 maja (sobota) została oficjalnie zainaugurowana kampania „Pies w biurze”. Prezydent Rafał Bruski odwiedził bydgoskie schronisko dla zwierząt, które jest inicjatorem akcji.


Kampania jest skierowana jest do właścicieli firm i zarządzających instytucjami publicznymi, a jej celem jest umożliwienie pracownikom przychodzenia do biura z psem. W niektórych, nielicznych dotąd firmach, takie zasady już obowiązują.

Naukowcy badający relacje między ludźmi i zwierzętami wskazują, że obecność psów w firmie przynosi wiele pozytywnych skutków. Dotyczą one zarówno pracowników, jak i samych zwierząt.

Nie ma powodu, dla którego trzeba pozostawiać w domu na całe dnie naszych podopiecznych. Jedno wyjście z psem na krótki spacer to odpowiednik przerwy śniadaniowej gdzie i śniadanie i spacer się czasowo zmieszczą. Nie do przecenienia jest komfort właściciela, który nie martwi się co robi jego pies podczas, gdy on jest w pracy. Ponadto, gdy zaistnieje konieczność pozostania w pracy nieco dłużej nie trzeba się martwić o swojego psa, bo będzie on z nami.

Inicjatorem akcji jest Schronisko dla Zwierząt w Bydgoszczy i OTOZ Animals Kujawsko-pomorski, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent miasta Bydgoszczy, Rafał Bruski.  

Jakie są warunki zabrania psa do biura?
Pracownik który zdecyduję się na zabranie swojego psa do pracy będzie musiał wcześniej podpisać porozumienie z pracodawcą oraz uzyskać zgodę współpracowników, którzy będą mieli bezpośredni kontakt z psem. Podpisując takie porozumienie pracownik oświadcza, że pies jest zaszczepiony przeciwko wściekliźnie i innym chorobom zakaźnym, a także jest regularnie odrobaczany. Dowód szczepienia (książeczkę zdrowia psa) pracownik zobowiązany jest mieć przy sobie w czasie obecności psa w biurze. Ponadto, aby zwierze czuło się dobrze powinno się zapewnić zwierzęciu miejsce blisko jego opiekuna. Zmniejszy to ewentualny stres czworonoga. Konieczne jest także udostępnienie miski z jedzeniem oraz dostęp do świeżej wody. Umieszczenie na biurku informacji, że przy danym stanowisku przebywa również zwierzę, jest kolejnym świetnym rozwiązaniem. Wszelkie zanieczyszczenia spowodowane przez psa będą musiały być natychmiast usuwane przez pracownika.

Wizerunek firmy
Pracownicy firm, które pozwalają na przyprowadzanie zwierząt do pracy, deklarują, że jest to dla nich ważny element pozostania w obecnym miejscu pracy. Firmy z przychylną „psią polityką” jawią się również jako bardziej przyjazne i pozwalająca łączyć pracę z życiem prywatnym. To z kolei wpływa na pozytywny wizerunek firmy oraz pomaga w pozyskiwaniu nowych pracowników.

Miski z wodą przed budynkami Urzędu Miasta Bydgoszczy
Przypominamy, że przed budynkami Urzędu Miasta pojawiły się miski z wodą dla zwierząt. Będą one służyć zarówno podopiecznym interesantów, jak i osób spacerujących w pobliżu ze swoimi pupilami. Miski na wodę znajdują się w trzech lokalizacjach: przy wejściu do ratusza od strony Starego Rynku, przy wejściu od strony Jezuickiej oraz przy ulicy Grudziądzkiej.  

W zbliżającym się okresie letnim warto pamiętać o podstawowych zasadach opieki nad zwierzętami. Właściciele powinni zadbać, aby miejsce w którym przebywa pies znajdowało się w cieniu i miało dostęp do świeżej wody. W upalne dni warto skrócić spacer, albo wybierać się na przechadzki rano bądź wieczorem.

 

Chcesz pomóc psom ze schroniska, ale nie możesz ich adoptować?
Lubisz aktywnie spędzać czas? Schronisko dla Zwierząt zaprasza na spacery z bezdomniakami. Spacery ze schroniskowymi psami to okazja do zapoznania się bliżej z tymi, niejednokrotnie pokrzywdzonymi przez los i ludzi, zwierzętami.Dzięki spacerom psy znów zaznają dobrego kontaktu z człowiekiem. Akcja jest bardzo prosta. Wystarczą dobre chęci i czas. Na spacery z psami można wychodzić w dni powszednie od 10:00 do 17:00. W dni powszednie nie są konieczne zapisy. W weekendy od godziny 14:00 – 18:00 (obowiązują zapisy, których można dokonać wysyłając e-mail na: adopcje@schronisko.org.pl w tytule umieścić: „Spacer weekend”).