logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wyspa Młyńska będzie jeszcze piękniejsza




Wiosną zakończymy kompleksowy remont placu zabaw na Wyspie Młyńskiej. Chętnie odwiedzane miejsce przez najmłodszych bydgoszczan udostępnimy na początku maja. W tym roku zlecimy też szereg prac przy remoncie ścieżek i dodatkowej małej architekturze. Tchniemy też życie w kolejne przestrzenie pieczołowicie odrestaurowanych Młynów Rothera.


- Na przestrzeni ostatnich lat udało się nam wykorzystać wszystkie atuty Wyspy Młyńskiej – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Odrestaurowaliśmy zabytkowe gmachy nadając im nowe  funkcje kulturalne. Zbudowaliśmy marinę z której korzystają sportowcy, turyści i mieszkańcy. Zadbaliśmy o miejsca do wypoczynku i zabawy. Przyciągają one tysiące mieszkańców i turystów, a Wyspa Młyńska stała się naszą wizytówką. Zależy nam, by ta infrastruktura, była w jak najlepszym stanie. Kolejny pakiet zadań pozwoli nam jeszcze lepiej wydobyć piękno tej zielonej przestrzeni w Salonie Bydgoszczy. Kapitalnie uzupełni też nasz pomysł związany z zagospodarowaniem kolejnych przestrzeni w Młynach Rothera.

 

Plac zabaw wkrótce gotowy

Jesienią rozpoczęliśmy kompleksową modernizację popularnego placu zabaw przy ul. Mennica. Roboty obejmują wymianę nawierzchni na bezpieczną, wylewaną. Wzór nawiązywać ma do motywu fal wody, a ponieważ Wyspa Młyńska jest zabytkiem, kolory będą stonowane, harmonijnie wpisujące się w otaczającą przestrzeń. Odnawiane są też istniejące  urządzenia zabawowe: m.in.  kultowe czerwone krzesło, ławki oraz inne zabawki i tablice. Dodatkowym zamówieniem objęliśmy również wymianę karuzeli.  Odnowiony plac udostępnimy do użytku tej wiosny. Prace kosztują ponad 650 tysięcy złotych.

 

Odnowione ścieżki i Międzywodzie

Latem zlecimy natomiast kolejny pakiet prac, które pozwolą podkreślić walory otwartych przestrzeni Wyspy Młyńskiej. W ich zakres wejdą między innymi roboty przy modernizacji istniejących ścieżek, dróg rowerowych i podestów na brzegiem Młynówki. Prace modernizacyjne obejmą też Międzywodzie, czyli zespół niecek pomiędzy Młynówką i Brdą oraz powiązane elementy  małej architektury takie jak ławki, balustrady. Wykonana zostanie też instalacja nawadniająca część terenów zielonych co ułatwi jej utrzymanie. Zamontowane zostaną także nowe urządzenia takie jak ławki, pergole, trejaż, hamaki, kosze plażowe i kosze na odpadki. Na realizację tego zadania pozyskaliśmy dofinasowanie z budżetu państwa. Intensywnie przygotowujemy się także do modernizacji oświetlenia, które pozwoli lepiej wydobyć walory Wyspy Młyńskiej po zmroku. Obecnie finalizujemy prace projektowe i uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń.

Konserwatorskie prace w muzealnych budynkach

Poza tym zlecimy prace i projekty związane z remontami  konserwatorskimi obiektów Muzeum Okręgowego na Wyspie Młyńskiej. Zmodernizujemy system odprowadzania deszczówki z białego spichrza oraz przygotujemy dokumentację niezbędną do remontu ścian. Na pakiet tych zadań związanych z modernizacją ścieżek, małej architektury, terenów zielonych i zabytkowych gmachów w tegorocznym budżecie zabezpieczyliśmy ok. 3 mln zł.

Młyny tętniące życiem

Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera tworzy kolejną oryginalną przestrzeń dla odwiedzających. Będzie to miejsce do prowadzenia warsztatów, zabaw i wykładów w jeszcze bardziej sprzyjających warunkach. Projektanci postawili na design nawiązujący do zabytkowego charakteru gmachu i komfort użytkowników. Więcej informacji na ten temat znajduje się w tekście „Młyny Rothera - nowe przestrzenie dla gości". W ubiegłym roku w Młynach Rothera otwarta została interaktywna ekspozycja popularnonaukowa Młyn-Maszyna, a w 2022 wystawa „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”.

Wyspa Młyńska – nasza duma

Wyspa Młyńska jest to zielona enklawa w centrum Bydgoszczy, położona zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Rynku. Ten unikatowy obszar o powierzchni 6,5 ha otaczają wody Brdy i jej odnogi Młynówki. Malowniczego klimatu nadają jej między innymi wiekowe kamienice – tzw. Wenecji Bydgoskiej przyległe do Młynówki, odrestaurowane gmachy Młyna Rothera ze spichrzami i budynki zaadaptowane na potrzeby Muzeum Okręgowego.  Z wyspy roztacza się również imponujący widok na gmach Opery Nova.