logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wyjątkowa podróż w czasie z WiMBP




Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy z okazji obchodów swojego 120 – lecia, postanowiła przygotować coś naprawdę wyjątkowego – jubileuszowy album, który zabierze Was w fascynującą podróż w czasie i pozwoli odkryć historię Biblioteki.


Od 1903 roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy służy mieszkańcom dostarczając wiedzę, rozrywkę i inspirację w postaci setek książek. W  jubileuszowym albumie WiMBP, znajdują się  fotografie przedstawiające początki istnienia Biblioteki. Przejrzycie pierwsze budynki w Bydgoszczy, które zajmowaliśmy, zobaczycie miejsca na co dzień niedostępne dla czytelników i poznacie pierwszych pracowników, którzy dbali o rozwój ówczesnej Stadtbibliothek, a po 1920 roku Biblioteki Miejskiej. Nasza podróż w czasie obejmuje lata 1903-1945, okres wielu zmian, niemiecki początek, czas polonizacji księgozbioru dzięki dr. Witoldowi Bełzie i stworzenie sali dla Biblioteki Bernardyńskiej – mówią współautorzy publikacji. Jubileuszowy album jest już dostępny w sprzedaży w szatni Biblioteki Głównej, przy ulicy Stary Rynek 24, cena albumu wynosi 60 złotych.

Warto wiedzieć

Wszystko rozpoczęło się w 1903 roku w nieistniejącym obecnie budynku u zbiegu ulic Bernardyńskiej i Jagiellońskiej. Zalążkiem bydgoskiej biblioteki były zbiory pruskie, a także kolekcje historyka Fryderyka Raumera i redaktora Henryka Kruse. W czasie II wojny św. biblioteka straciła ok. 20 proc. swoich zbiorów. Po jej zakończeniu na kilka lat znowu na jej czele stanął obecny patron placówki Witold Bełza. Szybko rozpoczęto rozbudowę sieci filii miejskich, aby docierać do jak największej ilości czytelników (obecnie jest ich 25.). Od roku 1968 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy zyskała status naukowy. Ostatnie lata to obok standardowych funkcji takich jak udostępnianie zbiorów, prowadzenie działalności naukowej, ochrona najcenniejszych materiałów stanowiących dziedzictwo kulturowe, wspieranie działań bibliotek samorządowych regionu czy organizowanie dostępu do informacji jest podejmowanie wyzwań, które wynikają z przemian cywilizacyjnych i nowych potrzeb użytkowników kultury. Podążając za światowymi tendencjami, bydgoska książnica, otwiera się na nowe technologie, wprowadza udogodnienia, zmienia wizerunek. Nowoczesna Biblioteka jest obecnie przyjaznym miejscem spotkań i przestrzenią do realizacji rozmaitych projektów kulturalnych, artystycznych i społecznych.

Biblioteka Bernardyńska

Bez wątpienia perłą placówki jest Biblioteka Bernardyńska. Ogólna liczba dzieł znajdujących się w niej wynosi 1555. W tej liczbie są też inkunabuły, czyli druki wydane do 1500 roku. Najstarszym drukiem są Homilie św. Jana Chryzostoma z 1466 r. Unikatem na skalę światową jest natomiast ulotka dominikanina Hieronima Savonaroli pt. Regulae quae ad omnes religiosos pertinent (Reguła dla wszystkich zakonników), wydana we Florencji w 1489 r. Najstarszym dokumentem rękopiśmiennym w WiMBP jest dokument króla Władysława Łokietka z 1322 roku – należy on do kolekcji Dokumentów Królewskich przekazanych Bibliotece Miejskiej w 1937 roku przez poznańskiego prawnika – Kazimierza Kierskiego. Więcej na temat historii Biblioteki TUTAJ.