logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

W Dniu Osób Niepełnosprawnych




3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Bydgoszcz chce być przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami. Podejmujemy wiele działań, by Bydgoszczankom i Bydgoszczanom nie w pełni sprawnym żyło się komfortowo.


W Bydgoszczy podejmujemy wiele działań, które mają na celu usprawnienie ruchu dla osób z niepełnosprawnościami oraz likwidację barier architektonicznych. Wśród udogodnień są m.in.:

 

  • Sygnalizacja świetlna z dźwiękiem - sygnały dźwiękowe dla niewidomych oraz przyciski służące do wzbudzania sygnału zielonego przez pieszych
  • Dodatkowe oznakowanie przejść dla pieszych – wyposażanie przejść w nawierzchnie ryflowane (z wgłębieniami i wypustkami) w żółtym kolorze, ułatwiające orientację osobom niewidomym lub niedowidzącym
  • Miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami - w Bydgoszczy znajduje się wiele, specjalnie oznakowanych, miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami w ścisłym centrum Bydgoszczy. Dodatkowo dostosowaliśmy oznakowanie „kopert" do obowiązujących przepisów (malowanie tła koperty na niebiesko) a w miarę możliwości terenowych poszerzamy „koperty" równoległe do 3,6m. W Strefie Płatnego Parkowania mamy już ponad 200 niebieskich kopert.
  • Obniżone krawężniki w obrębie przejść dla pieszych - takie działania są już w Bydgoszczy standardem przy remontach i nowych inwestycjach. Podobnie jak stosowanie płytek ostrzegawczych i kierunkowych przy przejściach dla pieszych i na przystankach
  • Urządzenia na chodniku - wszystkie urządzenia na chodniku, takie jak: barierki, słupki, znaki drogowe, kwietniki, ławki, reklamy itp. ustawiane są w taki sposób, aby nie utrudniały użytkowania przez pieszych, szczególnie przez osoby słabo lub niedowidzące.

Dostępna komunikacja miejska

100 % bydgoskich autobusów i 24% wozów tramwajowych jest przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo wszystkie autobusy i tramwaje wyposażone są w zapowiedzi głosowe.Wyznaczając dodatkowe przystanki komunikacji oraz wprowadzając ich nową lokalizację bierzemy pod uwagę głos pasażerów i stosujemy rozwiązania ułatwiające korzystanie z infrastruktury osobom z niepełnosprawnościami. Zwiększamy liczbę przystanków wyposażonych w płytki kierunkowe ułatwiające orientację osobom z dysfunkcją narządu wzroku. Na koniec 2019 roku było w ten sposób dostosowanych 295 przystanków, co stanowiło ponad 30 % ich ogólnej liczby. Budujemy też przystanki wiedeńskie.

Nowe inwestycje budowlane

Realizując miejskie inwestycje np. muzea, instytucje kultury, baseny, obiekty sportowe, place zabaw każdorazowo uwzględniamy w projektach budowlanych udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Także część mniejszych zadań, które zgłaszają sami mieszkańcy w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim skierowana jest do potrzeb tych osób. W budynkach miejskich montowane są windy i podjazdy, na placach zabaw integracyjne urządzenia. 

Kilka dni temu oddaliśmy także nowoczesną salę dla niepełnosprawnych sportowców. Na co dzień z obiektu korzystają zawodnicy uprawiający różne dyscypliny w ramach Stowarzyszenia START – w sumie około 120 osób. Obiekty bydgoskiego Zawiszy od lat są przyjazne sportowcom niepełnosprawnym. Tutaj do najważniejszych zawodów przygotowują się polscy paralekkoatleci. Jednym z elementów rozwoju kompleksu sportowego przy ul. Gdańskiej było wybudowanie sali podnoszenia ciężarów. Nowy obiekt powstał w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej już siłowni, z której na co dzień korzystają sztangiści CWZS Zawisza.

Mapa przyjaznych miejsc

We współpracy z bydgoskimi uczniami przygotowano zestawienie miejsc przyjaznych osobom z niepełnosprawnościami. Przez dwa lata nauczyciele i uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 odwiedzali instytucje kulturalne i publiczne, sklepy i restauracje itp. Na podstawie własnych doświadczeń stworzyli mapę, w której prezentują miejsca przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Przygotowany materiał może również służyć jako przewodnik dla niepełnosprawnych turystów, którzy postanowili odwiedzić nasze miasto. Na mapie znajduje się kilkadziesiąt miejsc związanych ze sportem i rekreacją, rozrywką i kulturą, usługami i gastronomią, handlem, zdrowiem, komunikacją. Mapa z podziałem na osiedla znajduje się TUTAJ.