logo miasta - trzy kolorowe spichrze

W Bydgoszczy jest bezpiecznie – ponownie w czołówce
Kolejny raz analitycy Home Broker, na podstawie danych Komendy Głównej Policji za 2016 rok i własnych obliczeń, sporządzili ranking bezpieczeństwa największych polskich miast. Bydgoszcz uplasowała się na czwartym miejscu zestawienia.


Podstawą do analizy były dane z raportów policyjnych. Aby jednak były one miarodajne i uwzględniały wielkość miast, w zestawieniu uwzględniono liczbę mieszkańców. I tak w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców najmniej przestępstw odnotowano w: Rzeszowie (16,9), Białymstoku (17,3), Radomiu (19,2), Bydgoszczy (20,2) i Lublinie (21,3). W drugiej „piątce” znalazły się: Gdańsk, Łódź, Olsztyn, Kielce i Gorzów Wielkopolski. Stawkę 17 największych miast zamyka Wrocław, gdzie doszło w minionym roku do ponad 24,7 tys. przestępstw, co w przeliczeniu na liczbę mieszkańców daje liczbę 38,7.

Analitycy podkreślają jednocześnie, że we wszystkich 17 miastach, liczba przestępstw w ostatnich latach spadła. Średnio był to spadek o 27 proc. od 2013 roku. W Bydgoszczy na przestrzeni ostatnich czterech lat wyniósł on 23 proc.

Warto wiedzieć:

Nad bezpieczeństwem bydgoszczan i odwiedzających miasto gości czuwa m.in. system miejskiego videomonitoringu złożony z ok. 200 kamer. Część z nich w ostatnich latach zamontowana została ze środków Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.