logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Tydzień z biblioteką




To będzie tydzień pełen wrażeń – spotkania autorskie, wykłady, koncerty, wystawy, spotkania muzyczne, warsztaty. W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 2024 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie autorskie z niezwykłymi gośćmi. Początek w najbliższy wtorek, 7 maja.


Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2024, odbędzie się pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie!”. Z tej okazji organizatorzy zapraszają czytelników na szereg atrakcji – spotkania, koncerty, kiermasz książek. Biblioteka może być nie tylko miejscem nauki, ale także interesujących spotkań, imprez kulturalnych i naukowych, inspirujących przedsięwzięć. W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 2024, WiMBP im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie autorskie z niezwykłymi gośćmi:
 
13.05.2024 r. /poniedziałek/ godz. 18.00

Spotkanie autorskie z aktorką filmową, teatralną i radiową Marią Pakulnis połączone z promocją książki „Moja nitka”, będącej zapisem rozmowy, jaką przeprowadziła z aktorką Dorota Wodecka, dziennikarka „Gazety Wyborczej”, „Wysokich Obcasów Extra”. Maria Pakulnis ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Debiutowała w czasie studiów w filmie Tadeusza Konwickiego „Dolina Issy” (1982). Występowała w awangardowym Teatrze Dramatycznym w Słupsku. W latach 1981-2010 związana była kolejno z teatrami warszawskimi – Współczesnym, Dramatycznym i Ateneum. Obecnie występuje gościnnie w stołecznych teatrach Komedia i Kamienica. Aktorka wróciła na duży ekran. Za drugoplanową rolę Hanny w filmie „Johnny” (2022) otrzymała Złotego Orła, Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej. M. Pakulnis ma na swoim koncie także książkę kucharską pt. „Sceny kuchenne”, napisaną wspólnie z Januszem Mizerą, twórcą wielu konkursów kulinarnych, restauratorem.
 
14.05.2024 r. /wtorek/ godz. 20.00
Spotkanie autorskie z Magdaleną-Wolińską Riedi - wieloletnią korespondentką Telewizji Polskiej w Rzymie i Watykanie, autorką cieszącej się ogromną popularnością trylogii watykańskiej („Kobieta w Watykanie”, „Zdarzyło się w Watykanie”, „Z Watykanu w świat”), połączone z promocją najnowszej książki „Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta” (premiera: 27 września 2023). Lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Tłumaczka Trybunału w Watykanie Roty Rzymskiej i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie, gdzie mieszkała przez 16 lat. Realizatorka i współproducentka ponad 20 filmów dokumentalnych i seriali o Watykanie i papiestwie.
 
15.05.2024 r. /środa/ godz. 18.00

Spotkanie autorskie z Robertem Górskim i Moniką Sobień-Górską, autorami książki „Jak zostałem Prezesem”. Robert Górski – artysta kabaretowy, komik, satyryk, lider i autor większości tekstów Kabaretu Moralnego Niepokoju, scenarzysta, reżyser i odtwórca głównej roli w serialu internetowym „Ucho Prezesa”. Pisał scenariusze m.in. do Mazurskiej Nocy Kabaretowej, kabaretonów Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 2008-2015 organizował Kabaretową Noc Listopadową. Wystąpił w filmach, m.in.: „Baśń o ludziach stąd”, „Złoty środek”, „Słodkie życie”, „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”, „Napis” oraz serialach „Państwo z kartonu” i „Piękni i bezrobotni”. Monika Sobień-Górska – dziennikarka, scenarzystka, autorka książek: „Wybrałem życie”, „Ukrainki. Co myślą o Polakach”, „Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci i pieniądze”, „Jak porzucić miliardera … i przeżyć”, „Imperium Lewandowska”, autorka scenariusza do filmu „Lęk”.
 
Bezpłatne wejściówki na wszystkie spotkania do odbioru od 06.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Głównej, Stary Rynek 24 (pierwszeństwo mają członkowie  Dyskusyjnych Klubów Książki). 18 maja WiMBP weźmie udział również w Nocy Muzeów, podczas której czytelnicy będą mieli okazję wziąć udział w rozmaitych, atrakcyjnych wydarzeniach.
 
Szczegółowy program TUTAJ