logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Tworzymy przestrzeń dla wolontariuszy




Rozpoczął się gruntowny remont i przebudowa wnętrza kamienicy przy ul. Gdańskiej 5. Budynek zmienia się w Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.


Siedziba Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu będzie pełnić funkcję lokalu użyteczności publicznej służącego aktywizacji i integracji przedstawicieli różnych środowisk - aktywistów, seniorów, niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży i innych. Umożliwi organizację wydarzeń o charakterze kulturalnym (przedstawienia, wystawy, wernisaże), naukowym (konferencje, panele dyskusyjne, warsztaty) oraz stworzy miejsce dla prowadzenia działalności przez fundacje i stowarzyszenia nieposiadające własnych siedzib (sala pracy, sala coworkingowa, sala konferencyjna oraz sala warsztatowa). Oprócz przestrzeni udostępnianej przedstawicielom organizacji pozarządowych, funkcjonować będą też pomieszczenia dla osób zajmujących  się obsługą Centrum. Na parterze zlokalizowana będzie kawiarenka z wydzieloną przestrzenią zabaw dla dzieci oraz strefą seniora.

Lokal zostanie w całości przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projektowana winda zapewni swobodny dostęp do kondygnacji I piętra. Również toalety będą przebudowywane pod kątem osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Prace rozpoczęły się z końcem ubiegłego roku. Odpowiada za nie firma „Kontbud”. Szacowana wartość inwestycji  to 2,7 mln zł. Roboty rozpoczęły się od rozbiórek zniszczonych podłóg i sufitów. Rozbierane są też zbędne ściany działowe, co pozwoli stworzyć nowe pomieszczenia, na których zależy społecznikom. W dalszej kolejności wymieniane będą instalacje wewnętrzne (m.in. elektryczna, wentylacyjna, sanitarne, centralnego ogrzewania).Wszystkie prace zakończą się jesienią. Forma architektoniczna budynku nie ulegnie zmianie.

Warto wiedzieć:

Budynek przy ul. Gdańskiej 5, nazywany Kamienicą Menztla wzniesiony został w roku 1853, a gruntowanie przebudowany w roku 1909. Liczy 5 kondygnacji. Przez wiele lat funkcjonowała w niej księgarnia „Współczesna”. O powstanie centrum wolontariatu od kilku lat zabiegały  Rada Działalności Pożytku Publicznego oraz środowiska III sektora działające w Bydgoszczy. Przeprowadzono również szerokie konsultacje społeczne w formie spotkań, dyskusji i ankiet. W ich trakcie kilkaset organizacji pozarządowych wyraziło chęć współdziałania w przyszłych centrum. Na ich podstawie prezydent Bydgoszczy podjął decyzję o remoncie budynku przy ul. Gdańskiej i stworzenie w nim przestrzeni dla wolontariuszy.