logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Świętujemy rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego




W tym roku mija 100 lat od podpisania Traktatu Wersalskiego, dokumentu dzięki któremu Polska wróciła na mapę Europy. Z tej okazji dziś, 28 czerwca w Ratuszu odbędzie się konferencja upamiętniająca to wydarzenie. Miasto będzie reprezentował zastępca Prezydenta Michał Sztybel. Wstęp jest wolny.


Traktat wersalski to główny traktat pokojowy kończący I wojnę światową. Podpisany 28 czerwca 1919 roku przez państwa zwycięskiej koalicji z Niemcami. To dokument, który ustalił nowy porządek w Europie. Zgodnie z jego postanowieniami Niemcy miały m.in. zrezygnować ze wszystkich posiadłości kolonialnych, oddać Francji Alzację i Lotaryngię, przekazać Zagłębie Saary na 15 lat pod zarząd Ligi Narodów (kolejnym krok - plebiscyt, rozstrzygający o jego przynależności państwowej), przekazać część swoich obszarów wschodnich na rzecz Polski oraz utworzyć strefę zdemilitaryzowaną wzdłuż Renu. Armia niemiecka miała zostać zredukowana do 100 tys. żołnierzy. Niemcy miały też zapłacić ogromne reparacje wojenne, których wysokość ustalono w 1921 r. na 132 mld marek w złocie. Do Traktatu Wersalskiego dołączony został również statut powołanej w kwietniu 1919 r. Ligi Narodów, która miała być podstawą systemu zbiorowego bezpieczeństwa i pokoju w świecie.

Polska wraca na mapę Europy

Traktat Wersalski przywrócił Polsce niepodległość. Polska otrzymała Wielkopolskę oraz większą część Prus Królewskich. W sumie 45 463 km kw. z nieco ponad trzema milionami mieszkańców. Zgodnie z jego postanowieniami utworzone zostało Wolne Miasto Gdańsk. Problem przynależności państwowej Warmii, Mazur i Górnego Śląska miał być rozstrzygnięty w drodze plebiscytów. W sprawach finansowych postanowienia traktatu nie przyznawały Polsce niemieckich odszkodowań, przeciwnie, to Polska miała zapłacić za przejęty majątek państwowy w zaborze pruskim oraz uregulować proporcjonalną do wielkości zajętych ziem część przedwojennego zadłużenia Niemiec - łącznie około 2,5 mld marek niemieckich.

Program konferencji:

1.Wprowadzenie sztandaru Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego

2. Odegranie ,,Roty" 

3. Odczytanie krótkiej relacji z wydarzeń 28 czerwca 1919 roku, autorstwa bydgoszczanina Adama Grzymały-Siedleckiego

4. Wystąpienie oficjalne ze strony Miasta Bydgoszczy

5. Część wykładowa:

- dr Sławomir Łaniecki -  Powstanie Wielkopolskie - Traktat Wersalski a Bydgoszcz

- dr Monika Opioła-Cegiełka - ,,Żyjemy w tych czasach gdzie nie pora na żal". Ignacy Jan Paderewski o znękanej Ojczyźnie

- dr Stefan Pastuszewski - Społeczeństwo Bydgoszczy, a Traktat Wersalski

6. Zakończenie konferencji, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego przy ul. Bernardyńskiej 

Organizatorem konferencji jest Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz Portal Kujawski. 

28/06/2019, godz. 17:00, Ratusz – sala sesyjna.