logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Stary Fordon czeka na Was i Wasze głosy!




Stary Fordon z każdym wiosennym dniem przyciąga coraz więcej mieszkańców i turystów. To efekt kompleksowej rewitalizacji Rynku, ulic, nabrzeży, terenów zielonych, miejskich kamienic i wydarzeń organizowanych przez społeczników. Przypominamy, że tętniące życiem nabrzeże walczy o tytuł „Modernizacji Roku & Budowa XXI wieku.


Internetowe głosowanie już trwa – rozpoczęło się 4 kwietnia. Bydgoski kandydat, czyli „Rewitalizacja terenów nabrzeży Wisły w Starym Fordonie” znakomicie rozpoczęła wyścig o nagrodę i znajduje się w czołówce. Aby zagłosować, trzeba wejść na stronę www.modernizacjaroku.org.pl i oddać głos na nasz projekt. To już 28. edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Bez względu na wynik głosowania Stary Fordon po rewitalizacji już stał się jednym z ulubionych miejsc rekreacji bydgoszczan i turystów.

W tym miesiącu, po zimowej przerwie, uruchomiona została tężnia przy ul. Targowisko. W rejonie ul. A. Frycza Modrzewskiego ustawiliśmy przenośne toalety schowane za estetycznym ogrodzeniem.

Z początkiem maja br. ruszy fontanna na Rynku. Zakończona w ubiegłym roku rewitalizacja nabrzeży sprawiła, że Stary Fordon oferuje  znacznie więcej możliwości ciekawego i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Dużo sportowych atrakcji
Pumptrack zlokalizowany jest w pobliżu nabrzeża po wschodniej stronie ul. A. Frycza-Modrzewskiego. W okolicach placu rowerowych akrobacji (bliżej Wisły) powstało boisko do siatkówki plażowej i ścieżka dydaktyczna.

Po drugiej stronie ul. A. Frycza Modrzewskiego urządzono plac zabaw, skatepark i strefę fitness. Zamontowano też kilka ścianek wspinaczkowych dla dzieci. Na całym terenie ustawiono ławki, stojaki rowerowe i stylowe kosze na śmieci. Zamontowano monitoring oraz słupy oświetleniowe wyposażono w nowoczesne oświetlenie LED sterowane z wykorzystaniem zdalnego systemu zarządzania.

Zmiany na uliczkach
Prace budowlane były prowadzone przez ponad 2 lata przez firmę Strabag. W pierwszej kolejności przebudowano wszystkie uliczki znajdujące się pomiędzy ul. Bydgoską i wiślanym brzegiem. Większość jezdni wyłożona została kamienną kostką. Na chodnikach zastosowano płyty. Do wszystkich atrakcji sportowych budowanych nad brzegiem rzeki, dojazd zapewnia nowa ścieżka rowerowa, która powstała wzdłuż ul. Promenada. Przebudowano też ul. Nad Wisłą w obrębie istniejącego mostu drogowego. Inwestycja pochłonęła ponad 36 mln zł. Miasto zrealizowało ją wykorzystując środki unijne.

Dodatkowe atrakcje
Aby inwestycja była jak najbliższa oczekiwaniom mieszkańców, rozszerzono podstawowy zakres robót o dodatkowe elementy. Powstały m.in. schody od strony ul. Rybaki, estetyczne palisady przy zejściach na promenadę, na tarasach widokowych zamontowane zostały lunety do obserwowania rzeki i podziwiania okolicznej przyrody.

Dużo zieleni
W ramach realizowanej inwestycji zasadzonych zostało prawie 200 drzew. Wśród nich między innymi charakterystyczne dla terenów zalewowych wierzby, a także częściej sadzone w mieście klony, lipy i dęby. Na skarpach zasadzono kilka tysięcy kolorowych krzewów oraz innych roślin. Pojawiły się skupiska tawuł, irgi, róż okrywowych, bzów, jałowców płożących czy ozdobnych porzeczek. Wzdłuż więziennego płotu na promenadzie przybyło kilkaset krzewów bluszczu, który docelowo obrośnie go tworząc za kilka lat „zieloną ścianę".

Gotowi na wysoką wodę
W ramach zadania wykonano pierwszą w Bydgoszczy mobilną zaporę przeciwpowodziową przy ul. A. Frycza-Modrzewskiego. Miejsce będzie przygotowane na wypadek nadejścia wysokiej wody tak, aby szybko mogło zostać zabezpieczone. Na co dzień te elementy nie są widoczne. Infrastruktura takich obiektów jak pumptrack jest również dostosowana do okresowego znajdowania się pod wodą.

Tak się zmienił Stary Fordon
Zagospodarowanie terenów sportowo-rekreacyjnych nad Wisłą to jeden z wielu elementów rewitalizacji Starego Fordonu. W ostatnich latach przebudowany został Rynek, ulica Bydgoska i powstało nabrzeże, które umożliwia cumowanie łodzi. Wyremontowano też szereg miejskich budynków.