logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rozpoczynają się prace nad programem równego traktowania




Podczas dzisiejszej (20 grudnia) konferencji zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz poinformowała o rozpoczynających się pracach nad opracowaniem bydgoskiego programu działań na rzecz równego traktowania. Wcześniej wyłoniono realizatorkę prac.


W dzisiejszej konferencji udział wziął również zastępca przewodniczącej Bydgoskiej Rady ds. Równego Traktowania Kosma Kołodziej oraz łącząca się z Gdańska realizatorka prac nad programem działań na rzecz równego traktowania Anna Strzałkowska.

Prace związane z opracowaniem bydgoskiego programu na rzecz równego traktowania są kontynuacją działań podejmowanych w Bydgoszczy w obszarze przeciwdziałania dyskryminacji i równego traktowania. Od kilku lat realizowany jest miejski projekt społeczny „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna”. W styczniu bieżącego roku Urząd Miasta Bydgoszczy został sygnatariuszem Karty Różnorodności. Opracowana została diagnoza sytuacji grup narażonych na wykluczenie oraz kierunki działań w zakresie polityki równego traktowania dla Miasta Bydgoszczy. W październiku 2021 roku Bydgoszcz przyjęła Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

Jak poinformowała w trakcie konferencji zastępczyni prezydenta, dziś podpisana została umowa na opracowanie bydgoskiego programu działań na rzecz równego traktowania.
- Chcemy opracować program, który będzie konkretnymi działaniami z harmonogramem, celami, priorytetami, zadaniami, aby przeciwdziałać dyskryminacji i odpowiedzieć na problemy zgłaszane przez mieszkańców Bydgoszczy – mówiła w trakcie konferencji zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.

Przy tej okazji zastępczyni prezydenta podziękowała Bydgoskiej Radzie ds. Równego Traktowania oraz ekspertom i ekspertkom za zaangażowanie w opracowanie diagnozy potrzeb w zakresie równego traktowania.

Podczas konferencji zaprezentowane zostały, w ogólnym zarysie, wyniki prowadzonej na zlecenie Miasta diagnozy. Dokument publikujemy TUTAJ.

Prace nad bydgoskim programem działań na rzecz równego traktowania będą procesem kilkumiesięcznym i odbywać się będą w szerokim gronie ekspertów i ekspertek. Grono osób zaangażowanych w opracowanie bydgoskiego programu równego traktowania będzie musiało zostać rozszerzone nie tylko o stronę społeczną, ale przede wszystkim o urzędników i urzędniczki. Program będzie musiał bowiem wskazywać zakres zadań, podmioty odpowiedzialne za wdrożenie konkretnych działań, jak i źródła ich finansowania.