logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Polski Ład nie taki ładny




Dziś (1.02) mija dokładnie miesiąc od wejścia w życie ustawy nazywanej zwyczajowo „Polskim Ładem”. Przyszedł czas na podsumowanie realizacji zadania i efektów wprowadzenia tych zmian – dla mieszkańców, pracowników samorządu i służb księgowych. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej opowiedzieli o tym skarbnik Bydgoszczy i dyrektorka Bydgoskiego Biura Finansów Oświaty.


- Przy zarządzaniu zmianą w przypadku masowych operacji, a z czymś takim mamy tu do czynienia, trzeba określić m.in. cel i zakres wprowadzanej zmiany oraz oddziaływanie rozwiązania na inne dziedziny. To, co – moim zdaniem – zostało ewidentnie zaniedbane przy wdrażaniu Polskiego Ładu to określenie kluczowych przypadków testowych. Trzeba zastanowić się co się stanie z mieszkańcami, którzy mają dwa lub więcej miejsc pracy, co z podatnikami, którzy rozliczają się razem z małżonkami, co z osobami płacącymi ryczałt i w każdym innym przypadku z każdym innym rodzajem podatnika – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej skarbnik Piotr Tomaszewski.
- Mieszkańcy powinni wiedzieć, co ich spotka po wprowadzeniu nowych przepisów najpóźniej 31 grudnia 2021, czyli dzień przed wejściem ustawy w życie. Potrzebne jest niezwłoczne przeprowadzenia kampanii informacyjnej, a nie wizerunkowej Rządu dla pracowników i przedsiębiorców – dodał skarbnik.

Jak wyglądało wdrożenie Polskiego Ładu w praktyce?

Ustawa wpłynęła do Sejmu 8 września 2021 roku. 15 listopada podpisał ją Prezydent RP. Jeszcze 30 grudnia wprowadzano ostatnie poprawki do ustawy, która weszła w życie… zaledwie 2 dni później. To ogromna zmiana w polskim systemie podatkowym, z którą pracownicy skarbowi nie zostali wystarczająco zapoznani. Stąd 8 stycznia Związek Zawodowy pracowników Krajowej Administracji Skarbowej skierował pismo do premiera Morawieckiego z wnioskiem o przesunięcie wdrożenia do czasu zaznajomienia się z nowymi regulacjami, po uprzednim przygotowaniu przepisów podatkowych i ich wykładni. Z kolei 13 stycznia miało miejsce wystąpienie Stowarzyszenia Księgowych z apelem o przesunięcie terminów wejścia w życie podatkowo-składkowej części tzw. Polskiego Ładu o rok, tj. do 2023 roku.

Wprowadzenie Polskiego Ładu na przykładzie Bydgoskiego Biura Finansów Oświaty

Bydgoskie Biuro Finansów Oświaty obsługuje 106 jednostek oświatowych. W ramach wspólnej obsługi sporządza wynagrodzenia dla ponad 7 tysięcy pracowników bydgoskich placówek oświatowych. Po przekazaniu jednostkom informacji wraz ze wzorami o nowych ulgach, które wprowadził Polski Ład, pracownicy Biura zaczęli odbierać po kilkaset telefonów z pytaniami dziennie. 

- My sami nie mieliśmy szczegółowych danych, a ze skontaktowaniem się z infolinią Krajowej Informacji Skarbowej był ogromny problem. Czas oczekiwania na połączenie to minimum 2 godziny. Przez wiele tygodni nie było żadnych praktycznych wskazówek dot. interpretacji tego prawa – mówiła dyrektorka Bydgoskiego Biura Finansów Oświaty Jadwiga Zagert. 

27 stycznia br., zgodnie z Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych  (Dz.U. 2022 poz. 28) zostały wypłacone pracownikom jednostek obsługiwanych przez BBFO wyrównania zgodnie z wyżej wymienionym rozporządzeniem.  Wyrównaniem zostało objętych 24% pracowników bydgoskich placówek oświatowych. Terminy tych zmian pokrywają się ze wzmożoną pracą w  bieżącym miesiącu w związku z koniecznością naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego i wystawienia PIT-11 dla ponad 7.000 osób. Ponadto nie ma tu pewności stanu prawnego. Ustawa, która ma to naprawić, jest w jeszcze w Parlamencie.



- Prawie każdego dnia wychodzą nowe wątpliwości i kontrowersje. Trudno w tych warunkach normalnie, sprawnie i odpowiedzialnie funkcjonować. Chciałbym podziękować wszystkim służbom księgowym, które pracują nad nowymi rozwiązaniami, często po godzinach pracy i w ogromnym stresie oraz pracownikom, którzy rozumieją problem i nie obarczają winą służb księgowych – zakończył spotkanie skarbnik.

Warto wiedzieć
Subwencja oświatowa, jaką dostało Miasto Bydgoszcz od Rządu na rok 2022, wynosi 484 mln zł. Wydatki Miasta na oświatę wynoszą 769 mln zł. Z każdym rokiem dopłata na oświatę z pieniędzy mieszkańców jest coraz wyższa.