logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Pierwszy pies opiekun już w domu!




Na początku czerwca pierwszy pies asystujący, wyszkolony w ramach projektu „Zaopiekowani” trafił do domu swojego nowego właściciela. Projekt realizowany przez MOPS jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Podpowiadamy, jak zachowywać się, gdy spotkamy psa asystenta w mieście.


Labrador retriever ma na imię Akord i został wyszkolony przez trenera Jerzego Przewiędę. Jest pierwszym z trzech psów, które będą pomagać osobom niewidomym i niedowidzącym w codziennym życiu i poruszaniu się po mieście.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pracy Pana Jerzego proces szkoleniowy – socjalizacja w warunkach miejskich, ćwiczenia z zakresu posłuszeństwa, tresura specjalistyczna psa – przebiegł bardzo sprawnie i szybko. Akord zamieszkuje już w domu swojego nowego właściciela, Pana Sebastiana. Od teraz każdy spacer lub podróż po mieście w towarzystwie Akorda, wspomoże samodzielność i niezależność w codziennym funkcjonowaniu.

W przypadku osób z niepełnosprawnościami pies asystujący może pomóc w takich czynnościach jak otwieranie drzwi, podnoszenie przedmiotów. Może także pomóc w sytuacjach awaryjnych, wzywa pomoc i znajduje wyjście z budynku. Najczęściej spotykane rasy psów do tej funkcji to labradory, goldeny i owczarki niemieckie. Pies asystujący przechodzi intensywny program szkoleniowy, który trwa zazwyczaj około dwóch lat.

Pies przewodnik spotkany na mieście, jak się zachować?
Podpowiadamy, jak zachowywać się gdy spotkamy psa asystującego osobie niepełnosprawnej. Po pierwsze pies opiekun traktuje wyjście jako pracę, co wymaga od czworonoga dużo skupienia i zaangażowania. Większość z nas ma ochotę podejść i pogłaskać zwierzę, a w takiej sytuacji osoba niepełnosprawna może prosić nas, aby tego nie robić. Cmokanie i wołanie psa może dezorientować pracujące zwierzę. Jak uniknąć niechcianych sytuacji? Warto pamiętać, że pies asystujący zawsze pracuje w uprzęży identyfikacyjnej, jeśli ją ma na sobie – nie głaskaj psa bez pozwolenia, nie wołaj i nie cmokaj do niego, nie dawaj mu smakołyków, a jeśli masz psa to przywołaj go do siebie.

Unijny projekt „Zaopiekowani”
Psi Opiekun to pierwszy taki program w naszym mieście, w którym wyszkolone czworonogi pomagają w codziennym życiu aktywnym społecznie osobom z niepełnosprawnościami. Projekt jest realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Koszty zakupu i szkolenia psów są pokryte z funduszy projektowych, na które zdobyliśmy dofinansowanie unijne.