logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ostatnie dni jesiennych spacerów w Ogrodzie Botanicznym




Do końca października br. można odwiedzać Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Warto skorzystać z pięknej jesiennej aury i odpocząć w zaciszu jesiennej scenerii Botanika.


Usytuowany w centrum miasta Ogród Botaniczny UKW jest miejscem chętnie odwiedzanym o każdej porze roku. Wykorzystywany jest także przez Uczelnię w celach naukowych i dydaktycznych, ale mogą z niego również korzystać bydgoszczanie. Na terenie Ogrodu prowadzone są także zajęcia edukacyjne przewidziane dla różnych grup wiekowych, o różnorodnej tematyce - wymagane są wcześniejsze zapisy: ogrodb@ukw.edu.pl, tel. 52 341 92 93. Ogród Botaniczny dla odwiedzających jest czynny jeszcze tylko przez kilkanaście dni, do końca października, od poniedziałku do piątku od 8.00 do 17.00, a weekendy i święta od 10.00 do 17.00. Wraz  z początkiem listopada zostanie zamknięty na okres jesienno-zimowy. Z uwagi na trwające do końca 2023 roku prace budowlane związane z rewitalizacją TUTAJ dostępna jest tylko południowa część Ogrodu z wejściem od strony al. Powstańców Wielkopolskich, przy wyjeździe z Uczelni. Ogród zajmuję powierzchnię 2,33 ha, zlokalizowany jest w centrum Bydgoszczy pomiędzy ulicami Chodkiewicza, Niemcewicza, Placem Weyssenhoffa i Aleją Powstańców Wielkopolskich. Sąsiaduje bezpośrednio z głównym kompleksem Uczelni. Na jego terenie znajduje się staw, niewielkie wzgórze dawnego alpinarium, dwa kamienne tunele oraz nieliczne zabudowania.

Historia ogrodu sięga roku 1930, kiedy otwarty został jako Szkolny Ogród Botaniczny. Po II wojnie światowej zyskał na powierzchni i znaczeniu, stając się Miejskim Ogrodem Botanicznym. Rozwój działalności naukowej pozwolił na włączenie Ogrodu w 1951 roku do Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.  W roku 1977 Instytut przeniósł swoje kolekcje do nowej lokalizacji, a dotychczasowy, tradycyjny bydgoski "Botanik" został przekształcony w ogólnodostępny park miejski. Stopniowy powrót do dawnej świetności rozpoczął się od nadania Ogrodowi statusu pomnika przyrody "Arboretum" w roku 1995. Przejęcie terenu przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w roku 1999 przyspieszyło pozytywne zmiany. Ich zwieńczeniem ma być rewitalizacja infrastruktury Ogrodu oraz realizacja nowych projektów społecznych na jego terenie. Botanik znajduje się na naszej pszczelej ścieżce, która powstała w ramach międzynarodowego projektu BeePathNet, szczegóły TUTAJ. Celem projektu jest zachęcanie do tworzenia miejsc dbających o pszczoły przyjaznych dla pszczół i zwiększających bioróżnorodność w mieście.


Kolekcje Ogrodu liczą blisko 600 gatunków i odmian drzew i krzewów, rodzimych i obcych, odmian botanicznych (występujących w naturze) i ogrodowych (wyhodowanych odmian ozdobnych). Łącznie gatunków i odmian roślin jest ponad 1200. Na terenie Ogrodu znajdują się  przyrodnicze ścieżki edukacyjne, np. „Drzewa polskie” z wieloma gatunkami drzew, m.in. jesionem, klonem, świerkiem, sosną, modrzewiem, jodłą, bukiem oraz topolą. Inne ścieżki to „Pomniki przyrody” i „Tajemnice Ogrodu”. Pomniki przyrody są nie tylko bardzo cennymi świadkami historii Bydgoszczy, ale również edukatorami dla pokoleń mieszkanek i mieszkańców. Obecnie w Bydgoszczy mamy ponad sto pomników na terenie całego miasta, (więcej na ten temat TUTAJ).

Na terenie Ogrodu Botanicznego UKW za pomnikowe uznano  dziesięć drzew - m.in. wiąz syberyjski, topola szara, leszczyna turecka, dąb burgundzki odm. wąskolistna, grusza polna, kłęk kanadyjski oraz kasztanowiec biały. Cyklicznie w Ogrodzie odbywają się zajęcia w ramach: Nocy Biologów, Bydgoskiego Festiwalu Nauki, Fascynującego Dnia Roślin, Dnia Pszczoły oraz koncerty i wydarzenia artystyczne w wyjątkowej scenerii Botanika.
Prace związane z rewitalizacją zostaną zakończone na koniec grudnia b.r. Uroczyste otwarcie Ogrodu Botanicznego UKW planowane jest wiosną 2024. Już dziś serdecznie zapraszamy – informuje dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni Pełnomocnik Dziekana WNB ds. Ogrodu Botanicznego UKW.