Coraz lepiej widać jak prezentować będzie się nowoczesna Astoria. Oprócz przeszkleń, okładzin ze stali kortenowskiej i ścian wykończonych betonem architektonicznym wiele nowoczesnych rozwiązań zaplanowano też wewnątrz budynku.
Już na etapie prac nad projektem architekci postawili na motyw ekologiczny. Zakłada on projektowanie czystych, oszczędnych form i maksymalną naturalność materiałów budowlanych. Kompozycja elewacji została stworzona na osnowie łączenia i przeciwstawiania sobie wielkich bezramowych szklanych powierzchni z surowymi częściami szkieletu wykonanymi z architektonicznego betonu i częściowo zakrytymi płytami ze stali kortenowskiej.
Podobne założenia mają sprawdzić się również wewnątrz nowoczesnej Astorii. Na ściankach działowych i balustradach również zastosowana zostanie duża ilość przeszkleń. Z kolei podłogi i ściany konstrukcyjne wykończone zostaną jasnym betonem architektonicznym oraz panelami kompozytowymi w kolorze antracytowym i kontrastującym kolorze kremowym.
W holu na piętrze budynku zaplanowano też żywą zieloną ścianę, tak zwany pionowy klomb. Zajmie ona około 40 metrów kwadratowych i będzie obsadzona różnymi gatunkami roślin. W rejonie głównego wejścia pojawi się możliwość rozmieszczenie niewielkich drzew w donicach które mają być na poziomie ziemi przy wejściu do basenu i przy wyjściach na nabrzeżny bulwar.
Dużą wagę w projekcie przywiązano do naturalnego oświetlenia budynku. Orientacja według kierunków świata budynku jest taka, że poranne słońce oświetli pomieszczenia korytarza do szatni i sale szkoleniowe – czyli w porze poobiedniej nie ma tutaj bezpośredniego światła. Z południowego boku wysokie słońce nie zajrzy głęboko do pomieszczenia z niecką, a od zachodniego słońca niecka jest odgrodzona wielkimi ścianami. Dla zwiększenia oświetlenia wprowadzono dachowe świetliki. Są one zorientowane na północ i dają doskonałą możliwość do wentylacji budynku.
Więcej informacji o nowoczesnej elewacji zewnętrznej znajduje się w Raporcie nr 11.
Nowa Astoria w liczbach:
- Wymiary basenu: 50x25x metrów
- Koszt zadania (I etap) : 100,4 mln zł