logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Nowe autografy na Długiej. Chirurg, artysta fotografik i mistrzynie olimpijskie
Artysta fotografik Jerzy Riegel, wioślarski duet mistrzyń olimpijskich Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj oraz chirurg prof. Wojciech Zegarski – to oni odsłonili swoje autografy na ulicy Długiej.


Uroczyste odsłonięcie Bydgoskich Autografów odbyło się w sobotę 23 września. Laureaci plebiscytu weszli na ulicę długą przez szpaler utworzony przez młodych wioślarzy Lotto-Bydgostii.  W tym roku swoje podpisy na ulicy Długiej pozostawli artysta fotografik Jerzy Riegel, mistrzynie olimpijskie Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj oraz chirurg prof. Wojciech Zegarski.

Wyboru dokonała Kapituła w sierpniu br., na czele której stoi prezydent Rafał Bruski. Członkami Kapituły Autografów są przedstawiciele wszystkich uczelni publicznych działających na terenie Bydgoszczy, lokalnych mediów oraz bydgoskiego samorządu, a także – po raz pierwszy, gdyż taką nowość wprowadzono od tej edycji – w posiedzeniu uczestniczyli laureaci ubiegłorocznych Bydgoskich Autografów.

Oto sylwetki tegorocznych laureatów plebiscytu Bydgoskich Autografów:

Jerzy Riegel urodził się 10 stycznia 1931 r. w Bydgoszczy. W 1948 roku rozpoczął pracę w Zakładach Graficznych WSiP w Bydgoszczy. Po trzech latach nauki na Wydziale Poligraficznym nabył kwalifikacje w zawodzie fotochemigrafa. W latach 1962-1972 pracował w drukarni map Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy. W tym czasie  uzyskał dyplom mistrza fotografa reprodukcyjnego. W 1987 roku uzyskał uprawnienia rzeczoznawcy dzieł sztuki współczesnej w zakresie fotografii. Zajmuje się fotografią czarno-białą, ale najbardziej upodobał sobie technikę izohelii – jej twórcą był prof. Witold Romer. Fotografuje przede wszystkim ludzi, pejzaże i architekturę, ale nie nowoczesną – jak sam często podkreśla, bo jego zdaniem „nie ma w niej nutki romantyzmu”. Jego prace prezentowane były na całym świecie, znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych. W tym roku przyznany mu został Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

O Magdalenie Fularczyk-Kozłowskiej i Natalii Madaj nie da się mówić oddzielnie, dlatego również na ul. Długiej na wieki wspólnie uwiecznione zostaną ich podpisy. Nie są rodowitymi bydgoszczankami – pierwsza pochodzi z Wąbrzeźna, choć wychowała się w Grudziądzu, druga urodziła się w Pile. Jednak to w Bydgoszczy znalazły swoje miejsce i jako zawodniczki Lotto-Bydgostii odnoszą największe sukcesy. Śmiało można o nich już mówić, jako o najlepszej kobieciej osadzie w historii polskiego wioślarstwa. Odkąd wsiadły do wspólnej łódki, mało kto z nimi wygrywa. Z ostatnich igrzysk w Rio (2016) przywiozły złoty medal. Szykują się już na kolejne igrzyska w Tokio 2020. Fularczyk-Kozłowska dodatkowo ma na swoim koncie brązowy medal olimpijski z Londynu (2012) wywalczony wspólnie z poznanianką Julią Michalską. Trenerem klubowym osady Fularczyk-Kozłowska/Madaj jest… mąż tej pierwszej, Michał Kozłowski.

Prof. Wojciech Zegarski -  wybitny specjalista chirurgii ogólnej oraz onkologicznej. Urodził się 15 kwietnia 1954 roku w Gdyni. W 1973 roku rozpoczął studia w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, które ukończył w 1979 roku uzyskując dyplom lekarza medycyny. Staż podyplomowy rozpoczął 1 października 1979 roku jako stypendysta Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Bydgoszczy i od tego czasu związany jest z naszym miastem. Wychowanek prof. Zygmunta Mackiewicza – w 1980 roku rozpoczął staż specjalizacyjny z zakresu chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyń II Wydziału Lekarskiego AMG z siedzibą w Bydgoszczy. W 1983 roku uzyskał I stopień specjalizacji z zakresu chirurgii ogólnej. W 2002 roku wygrał konkurs na stanowisko kierownika Kliniki Chirurgii Onkologicznej ówczesnej Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Nowo powstałą Klinikę tworzył od podstaw. W 2006 roku otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 2013 r. został mianowany przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na profesora zwyczajnego.

Warto wiedzieć:
Dotychczasowi laureaci Bydgoskich Autografów:

2007 – Irena Szewińska, Jerzy Hoffman, Adam Sowa, Rafał Blechacz i Zbigniew Boniek
2008 – Lech Wałęsa (z okazji 27. rocznicy Bydgoskiego Marca) oraz: Tomasz Gollob, Kazimierz Karabasz, Edmund Obiała i Katarzyna Popowa-Zydroń
2009 – Irena Santor, Radosław Sikorski i Janusz Zemke
2010 – Andrzej Maleszka, prof. Marek Harat i gen. Zbigniew Nowek
2011 – Jerzy Derenda i kpt. Bronisław Radliński
2012 – Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Leonard Pietraszak i Robert Sycz
2013 – Eleonora Harendarska, Jan Kulczyk i Zygfryd Żurawski
2014 – dr Zbigniew Pawłowicz, Michał Winiarski i Tomasz Zaboklicki
2015 – Maciej Figas, Paweł Łysak i prof. Zbigniew Włodarczyk
2016 – Beata Mikołajczyk i Michał Kubiak.