logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Na wiosnę bratki, na lato niecierpki
Trwają przygotowania do nadejścia wiosny w bydgoskich parkach. Zrewitalizowany park J. Kochanowskiego przywita tę porę roku między innymi stokrotkami i niezapominajkami. Pojawią się różne rośliny cebulowe i bratki w różnych odmianach i kolorach.


Tereny zielone w tak zwanej dzielnicy Muzycznej zostały w sposób kompleksowy zrewitalizowane w ostatnich latach. W Parku Kochanowskiego powstały nowe skwery, plac zabaw, ścieżki, lepiej wyeksponowano pomnik Łuczniczki. Wcześniej zmodernizowana został fontanna przed Filharmonia Pomorską. Estetycznego charakteru nabrał również skwer przy ul. Kopernika.Obecnie na terenach zielonych w Bydgoszczy prowadzone są  prace porządkowe po zimie . Trwa też procedura związana z wyborem wykonawcy, który w sposób kompleksowy zadba o zrewitalizowany parki  Jana Kochanowskiego. Będzie on odpowiadał za pielęgnacje trawników, bylin. Młodych drzew i  krzewów. Roślinami sezonowymi zostaną obsadzone dwa kwietniki. Dobór roślin zostanie dostosowany do opracowanych przez projektanta  wzorów kwiatowych. W ramach obsady wiosennej  kwietniki zostaną wzbogacone o stokrotki , niezapominajki, pojawią się różne rośliny cebulowe oraz  bratki w odmianach i kolorach. Latem ich miejsce zajmą gazanie, begonie, petunie, aksamitki w odmianach, szałwie, bidens, starce, niecierpki i petunie.Historia parku J. Kochanowskiego:

Park Jana Kochanowskiego jest jednym z najcenniejszych  terenów zieleni w mieście. Został założony w 1901 roku, w charakterystycznym dla tamtej epoki stylu krajobrazowym, o cechach szkoły niemieckiej. Wygląd parku zmieniał się na przestrzeni minionych dziesięcioleci. W 1958 r. granica parku została przesunięta nieznacznie na południe w związku z budową Filharmonii Pomorskiej. Dwa lata później do parku przeniesiono rzeźbę „Łuczniczki” – symbolu miasta. Park został kompleksowo zrewitalizowany w latach 2014-16.

Koszty rewitalizacji terenów zielonych:

  • Wyspa Młyńska (sport i rekreacja) – 45,8 mln zł (finisz  2012 rok)
  • Park Kochanowskiego – 5,3 mln zł (finisz 2016 rok)
  • Park Kazimierza Wielkiego - 3,5 mln  (finisz 2011 rok)
  • Fontanna przy Filharmonii  – 2,5 mln (finisz 2014 rok)