logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Kolejne ulice zyskają twarde nawierzchnie
Ogłoszony został przetarg na budowę kolejnych ulic, tym razem na Glinkach i Osowej Górze. Na inwestycje zdecydowali się mieszkańcy ulicy Ruczaj i ulicy Ciernikowej. Oba przedsięwzięcia realizowane będą dzięki programowi Inicjatywa lokalna 25/75.


Ciernikowa na Osowej Górze
Trwa obecnie przetarg na budowę ulicy Ciernikowej na Osowej Górze. Ulica liczy około 120 metrów i obsługuje przede wszystkim budynki mieszkalne jednorodzinne, wolnostojące i w zabudowie szeregowej położone po obydwu stronach ulicy. Ma ona charakter ulicy bez przejazdu. Zgodnie z projektem powstanie jezdnia o szerokości 5,5 metra. Ulica zostanie wyposażona w odwodnienie. Zaprojektowano także niezbędne zjazdy na posesje i opaski z kostki betonowej pomiędzy jezdnią i ogrodzeniami. O wyborze najkorzystniejszej oferty zadecyduje cena i długość gwarancji. Realizacja inwestycji powinna zająć około 3 miesięcy.

Ruczaj na Glinkach
Poza tym trwa też przetarg na budowę ulicy Ruczaj wraz z odwodnieniem. Zakłada budowę 120-metrowej ulicy z chodnikiem, która poprawi dojazd do około dziesięciu posesji. Z drogi korzystają także piesi poruszający się pomiędzy ulicami Dąbrowa oraz Rozłogi Wykonana zostanie też kanalizacja pod przyszłe oświetlenie. Realizacja inwestycji po podpisaniu umowy z wykonawcą zajmie około 3 miesięcy.

Program 25/75
Program inicjatyw lokalnych polega na współdziałaniu mieszkańców oraz miasta. Stowarzyszenia bydgoszczan, którym uda się zebrać część środków na realizację inwestycji na poziomie 25 procent, mogą liczyć na realizację inwestycji w bieżącym roku budżetowym. W ten sposób osiedlowe ulice, o niewielkim znaczeniu dla komunikacji mogą szybciej zyskać  nowe nawierzchnie lub zostać wyposażone w dodatkową infrastrukturę np. chodniki i miejsca postojowe. W tym roku środki na ten program, są  w pierwszej kolejności kierowane na projekty związane z infrastrukturą drogową. Warto dodać, że w ubiegłym roku zdecydowana większość środków uruchomionych w ramach inicjatyw lokalnych została wydana właśnie na przedsięwzięcia związane z jezdniami i parkingami. Do tej pory zrealizowano wszystkie zadania zgłoszone przez mieszkańców, które spełniały wymogi formalne. Członkami stowarzyszeń mogą być wyłącznie osoby prywatne – wynika to wprost z ustawy.

Najważniejsze drogi gruntowe są natomiast utwardzane w oparciu o Wieloletni Program Przebudowy Ulic Gruntowych finansowany w 100 procentach przez miasto.

Zadzwoń, napisz lub przyjdź!
Wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z programem 25/75 zapraszamy do kontaktu z Zespołem ds. inicjatyw lokalnych:
•    tel. 52 58 58 721, 52 58 58 329, 52 58 58 829
•    mail: inicjatywylokalne@um.bydgoszcz.pl
•    adres: ul. Grudziądzka 9-15, budynek A, II piętro, pok. 220 i 221