logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Estetyczne zmiany przy ulicy Warszawskiej




Rozpoczął się remont narożnej kamienicy przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i A. Fredry. Budynek z numerem 7 znów ma zdobić przestrzeń tej części Śródmieścia czystą elewacją. Prace zakończą się przed wakacjami.


Budynek powstał około 1900 roku na planie zbliżonym do prostokąta. Środkowa część 3-kondygnacyjnej kamienicy zaakcentowana jest od strony podwórza niewielkim ryzalitem. Narożna część jest ścięta i umieszczono w niej wejście do lokalu usługowego. Portal wejściowy z oryginalną stolarką drzwiową zdobią półkolumny, a nad nimi znajduje się owalny naczółek z  płaskorzeźbą. Elewacja zdobiona jest gzymsami, obramieniami okien, naczółkami i boniowaniem na wysokości parteru. Obecnie trwa remont elewacji frontowej. W budynku funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa, a kamienicą zarządza spółka ADM. Remont pochłonie około 100 tysięcy złotych. Zakończenie prac planowane jest przed wakacjami.



Wcześniej w tej części miasta zrealizowanych zostało wiele innych inwestycji. Wyremontowana została nawierzchnia ulicy oraz chodników.  W ubiegłym roku wytyczony został buspas w kierunku dworca. Odrestaurowany został również mur otaczający zabytkowe zabudowania jednostki wojskowej. Parafia ewangelicko-augburska zrewitalizowana natomiast plac Zbawiciela. Odnowione elewacje zyskało kilka kamienic wzdłuż ulicy Warszawskiej i A. Fredry.  

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.