logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Cieszkowskiego odzyskała dawny blask – mieszkańcy świętowali
W niedzielę 3 grudnia na odnowionej ulicy Cieszkowskiego spotkali się jej mieszkańcy. I wspólnie cieszyli się z nowej przestrzeni - były toasty, życzenia i opowieści o historii tej jednej z najpiękniejszych bydgoskich ulic.


Organizatorami spotkania było Stowarzyszenie Mieszkańców ul. Augusta Cieszkowskiego. To oni zadbali o wyjątkowy klimat podczas niedzielnego spotkania na zrewitalizowanej ulicy. Był halabardnik i sam August Cieszkowski, którzy wręczyli prezydentowi Rafałowi Bruskiemu srebrną statuetkę Halabardnika. 

Rewitalizacja ulicy Cieszkowskiego kosztowała 2,5 mln zł. Największe zmiany zaszły przy nawierzchniach. Materiały wykończeniowe nawiązują  do stylistyki z początku XX wieku. Na chodnikach ułożono  płyty kamienne otoczone opaskami z szarego granitu lub bazaltu. Z kolei na jezdni ułożono kostkę kamienną z granitu czerwonego.  Odrestaurowano  stylowe oświetlenie w formie bydgoskich pastorałów. Dodatkowo wyposażono je w kwietniki. Przy szerokich chodnikach ustawiono ławki, kosze i stojaki rowerowe.

Rewitalizacja nawierzchni to tylko część zmian jakie zaszły ostatnio  przy  ul. Cieszkowskiego. Wyremontowano również większość kamienic pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Duża część prac wspierało miasto dotacjami konserwatorskimi. Tylko w ciągu ostatnich  lat pomogliśmy przeprowadzić prace w 9 budynkach. W tym roku dotacja trafiła między innymi do właścicieli kamienicy z nr 6, co pozwoliło zaplanować  remont elewacji.

Kompleksowa rewitalizacja ul. Cieszkowskiego to również efekt aktywności mieszkańców, którzy w 2007 roku powołali wspomniane stowarzyszenie. Wspiera ono wszystkie działania związane z przywróceniem świetności temu zakątkowi miasta.  Poza tym jest organizatorem festynu „U-rodziny Augusta Cieszkowskiego”.

To jeszcze nie koniec zmian w obrębie ul. Cieszkowskiego. W przyszłym roku zaplanowano wykonanie muralu na ścianie szczytowej budynku stojącego przy skrzyżowaniu z ul. Gdańską. Jego autorem będzie Julian Nowicki, autor dzieła przy ul. Gdańskiej 10.