logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoski Budżet Obywatelski 2017 – mnóstwo dobrych pomysłów




Zakończył się pierwszy etap Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Łącznie otrzymaliśmy 800 formularzy z propozycjami inwestycji. Dziękujemy mieszkańcom za zaangażowanie w program.

W tym roku przyjmowanie wypełnionych formularzy za pośrednictwem których mieszkańcy mogli zgłaszać projekty inwestycji rozpoczęło się 15 czerwca i trwało do 5 lipca. Wzorem lat ubiegłych można było zgłaszać swój pomysł zarówno w formie papierowej poprzez wrzucenie wypełnionego formularza do urn w szkołach i młodzieżowych domach kultury, jak i elektronicznej za pomocą aplikacji.

Mieszkańcy zgłosili 320 formularzy ze wskazanymi projektami inwestycji w formie elektronicznej oraz 480 w formie papierowej. Aktualnie przez zespół do spraw weryfikacji projektów ocenianych jest 331 pojedynczych wniosków na łączną kwotę 35.738.934 zł. Na pozytywnie zweryfikowane projekty mieszkańcy będą mogli głosować od 1 do 31 października.

Projekty o największej wartości zgłosili mieszkańcy osiedli Bocianowo - Śródmieście - Stare Miasto (4.004.650 zł), Kapuścisk (3.579.000 zł) i Starego Fordonu (3 109 000 zł).
Najbardziej aktywni podczas procesu zgłaszania wniosków byli mieszkańcy Bocianowa - Śródmieścia i Starego Miasta, którzy zgłosili 37 projektów oraz Kapuścisk, którzy zgłosili 33 projekty. W większości mieszkańcy w swoich formularzach wnioskowali o budowę/doposażenie placu zabaw, remont nawierzchni, budowę miejsc parkingowych, czy rewitalizację ulic i skwerów.

Jednymi z najciekawszych projektów, które w piątej edycji BBO zgłosili mieszkańcy są: montaż półek do bookcrossingu, ławek według projektu studentów Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, tablicy multimedialnej z ułatwieniem dla osób niewidomych przed budynkiem Pałacu Młodzieży. Mieszkańcy zaproponowali także budowę samoobsługowej stacji naprawy rowerów, publicznej galerii sztuki na stacji Bydgoszcz - Wschód, polany biwakowej na fordońskich górkach, punktu widokowego na Wzgórzu Dąbrowskiego, pola grillowego czy górki saneczkowej na Osowej Górze.

W tym roku – na etapie zgłaszania projektów – odbyło się 7 spotkań z mieszkańcami podczas których można było dowiedzieć się, jak poprawnie wypełnić wniosek, czy uzyskać szczegółową informację o programie. Sześć spotkań odbyło się w okręgach wyborczych, a jedno w punkcie obsługi mieszkańca w Zielonych Arkadach. Mieszkańcy podczas trwania naboru wniosków mogli także na bieżąco sprawdzać, jakie inwestycje zgłosili inni wnioskodawcy. Na stronie www.bdgbo.pl dostępna była lista wszystkich zgłoszonych propozycji inwestycji.

Urzędnicy w trakcie etapu zgłaszania projektów udzielali mieszkańcom informacji w sprawach dotyczących możliwości realizacji inwestycji zgłoszonych przez mieszkańców w ramach programu BBO. Prowadzone były również dyżury pracowników na naszym Facebooku, telefonicznie oraz mailowo pod adresem budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl

Warto wiedzieć:
Przypominamy, że w edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 zgłoszono 291 pojedynczych projektów. Do głosowania trafiły 152 projekty, a 44 do realizacji. Wszystkie projekty wybrane przez mieszkańców są w trakcie realizacji lub zrealizowane, np. place zabaw na Czyżkówku i Flisach, profesjonalny plac do Street Workoutu na Okolu.