logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Betlejemskie Światełko Pokoju już w Bydgoszczy




Betlejemskie Światło Pokoju po raz kolejny dotarło do Bydgoszczy. We wtorek 18 grudnia na Placu Wolności zgromadzili się harcerze, przedstawiciele władz miasta i mieszkańcy, aby powitać ten symbol braterstwa.


Betlejemskie Światło Pokoju to  symbol braterstwa, jedności  i nieodłączny element przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. We wtorek 18 grudnia dotarło do Bydgoszczy – w uroczystym przekazaniu światełka licznie uczestniczyli harcerze z ZHP, a także samorządowcy i mieszkańcy.  

Światełko zawędrowało do Bydgoszczy – rzecz jasna -  z Betlejem. To tam, w Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP dzielą się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Warto wiedzieć:
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycyjnie,  ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów, a samo przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie w Polsce i na Słowacji. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.