logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

42. rocznica śmierci Mariana Rejewskiego




13 lutego 1980 roku odszedł genialny polski matematyk, Marian Rejewski. W uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy w IPN w Bydgoszczy wziął udział zastępca prezydenta Michał Sztybel. Złożył też kwiaty przy ławeczce Rejewskiego u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich.


O Marianie Rejewskim, matematyku i kryptologu, członku zespołu, który złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy, przypominają tablice umieszczone w różnych punktach miasta, ławeczka-pomnik, autorstwa Michała Kubiaka, u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich a także mural na szczytowej ścianie kamienicy przy ul. Gdańskiej 10.  Rejewski to postać, dzięki której II wojna światowa zakończyła się o wiele miesięcy wcześniej. Nie stałoby się tak, gdyby nie poświęcił on swego życia pracy kryptologicznej w polskim przedwojennym Biurze Szyfrów. Uratował setki tysięcy, jeśli nie miliony istnień ludzkich.




W 42. rocznicę śmierci złożyliśmy pamiątkowe kwiaty w miejscach upamiętniających Rejewskiego. Wiceprezydent Michał Sztybel w imieniu bydgoszczan złożył kwiaty przy ławeczce-pomniku, który znajduje się przy ul. Gdańskiej. Poświęcone kryptologowi tablice mieszczą się na frontonie budynku przy ul. Wileńskiej 6, w miejscu gdzie urodził się i mieszkał jako dziecko, na budynku Muzeum Wojsk Lądowych przy ul. Czerkaskiej, na gmachu I LO przy pl. Wolności, gdzie Rejewski uczył się i w 1923 r. zdał maturę (w Państwowym Gimnazjum Klasycznym) oraz na budynku przy ul. Gdańskiej 10 gdzie Rejewski mieszkał w latach 1962-69.

W piątek, 11 lutego odbyło się uroczyste odsłonięcie kolejnej pamiątkowej tablicy w Instytucie Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Miasto reprezentował wiceprezydent Michał Sztybel.