logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Lato w mieście pełne atrakcji
Koncerty, teatry i kabarety w amfiteatrze przy Operze Nova, imprezy kulturalne w Ostromecku, a także festiwal artystów ulicznych, imprezy plenerowe w Myślęcinku i kolejna już edycja Steru na Bydgoszcz – lato w mieście zapowiada się w tym roku wyjątkowo interesująco.


To będzie lato pełne atrakcji – na konferencji prasowej (13 czerwca) przedstawiony został plan wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych dla mieszkańców na nadchodzące wakacje.  Amfiteatr przy Operze Nova przez cały sezon tętnić będzie życiem – w ramach „Wieczorów z kabaretem” będzie można zobaczyć Kabaret Zachodni, Ireneusza Krosnego, Kabaret Młodych Panów i Kabaret Nowaki. Pierwszy występ zaplanowano na 5 lipca - wtedy bydgoszczanie będą mieli okazję zapoznać się ze skeczami Kabaretu Zachodniego.

Wraca też tak lubiany przez bydgoszczan cykl koncertów „Rzeka muzyki” i „Rzeka Muzyki Młodych” – nad Brdą zaprezentują się m in. Raz Dwa Trzy, Kapela Ze Wsi Warszawa, Joanna Dark, Bovska, Krzysztof Zalewski, a także znakomici śpiewacy operowi i jazzmani.

Ważnym punktem tegorocznego lata będzie Ster na Bydgoszcz – największa impreza dla wodniaków w regionie. Tegoroczny Ster odbędzie się między 22 a 24 czerwca, po raz jedenasty. Program jak zwykle jest bardzo bogaty - do Bydgoszczy przyjadą podróżnicy i wodniacy, którzy podzielą się swoją pasją - w tym roku będzie okazja do spotkania z kapitanem Mariuszem Koperem i II oficerem, bydgoszczanką Hanną Leniec. Kilka tygodni temu dobiegła końca ich wyprawa na jachcie Katharsis II dookoła Antarktydy. Trwała 102 dni i 23 godziny, a polska załoga, jako pierwsza na świecie zrealizowała rejs najbliżej najzimniejszego kontynentu Ziemi.

 

Nie zabraknie też muzycznych wrażeń wystąpią m.in. Mikromusic, AudioFeels i Aga Zaryan. Tradycyjnie na Sterze będzie można też posłuchać koncertu szant.

Przygotowaliśmy także coś dla fanów teatru. W lipcowe i sierpniowe poniedziałki przy Operze Nova będzie można zobaczyć najciekawsze monodramy i recitale polskich artystów. Na pierwszy ogień pójdzie Emilian Kamiński, który 9 lipca pokaże swój monodram pt. „W obronie jaskiniowca”. Kamiński wcielając się we współczesnego jaskiniowca demaskuje zawiłości relacji damsko-męskich i rozprawia się ze stereotypami.

Hitem tegorocznych „Małych form teatralnych” bez wątpienia będzie występ recitalowy Grażyny Szapołowskiej. Aktorka zaprezentuje utwory z albumu "Kochaj mnie" - na płycie znalazło się 13 lirycznych piosenek do tekstów m. in. Jana Nowickiego, Bogdana Loebla, Katarzyny Jungowskiej, a także samej aktorki. Producentem albumu "Kochaj mnie" jest Włodzimierz Kiniorski, kompozytor, muzyk, a także aranżer wszystkich utworów na płycie. Szapołowska zaśpiewa utwory do tekstów Wisławy Szymborskiej, Jonasza Kofty i Bułata Okudżawy.

Znajdzie się także coś dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Zawody pływackie "Woda Bydgoska" w ścisłym centrum miasta. Emocjonujące wyścigi pod prąd wartkiego nurtu. Próżno szukać innych miejsc, gdzie pływacy mogą przeżyć sportowe emocje w tak unikalnej śródmiejskiej scenerii. Zawodników zapraszamy na trzy dystanse. Do wyboru będzie 650 m, 1600 m i 2800 m. Spotykamy się tradycyjnie 15 sierpnia. Cudowna letnia aura, doskonałe nastroje zawodników i atmosfera rodzinnego święta sprawię, że po raz kolejny będzie to niesamowite przeżycie tak dla zawodników, jak i kibiców. Spodziewamy się, że w tegorocznej imprezie weźmie 500 zawodników.

W wakacje zaprasza także Muzeum Okręgowe. Od 3 lipca Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza do muzealnej „strefy wolnego czasu” przy budynku Europejskiego Centrum Pieniądza od strony Wyspy Młyńskiej. Siadając na leżaku, przy wodnej kaskadzie, będzie można zapoznać się z muzealnymi wydawnictwami dla dzieci i dorosłych, zagrać w gry planszowe, a przede wszystkim miło spędzić czas w plenerze. W Strefie na dzieci będzie czekał animator.

Ponadto odbędzie się wakacyjnych spotkań i warsztatów w muzeum. Animatorzy i prowadzący podpowiedzą jak pobudzić do działania swoją kreatywność i stworzyć niezwykłe przedmioty. Zajęcia warsztatowe odbywać się będą we wtorki i czwartki od 3 lipca do 30 sierpnia, w godz. 11.00-12.30. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Ilość miejsc ograniczona. Oferta dla osób indywidualnych, do 12 lat.

Więcej o wydarzeniach w muzeum TUTAJ.

Jak co roku latem bydgoskie ulice zapełnią się ulicznymi artystami z kraju i Europy – zjadą na XI Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych „Busker Fest”.

Bydgoszczanie będą mieli też okazję uczestnictwa w szczególnym festiwalu – w dniach 1-4 lipca w Zespole Parkowo-Pałacowym odbędą się 5. Spotkania Nieprzypadkowe „Oko nigdy nie śpi 2018”. Oko jest festiwalem wielu sztuk. Motto tegorocznej edycji „Twarz i Maska” sformułował profesor Mikołejko. Zgodnie z tradycją, właśnie wokół idei wiodącej obracały się będą wszystkie festiwalowe wydarzenia.

Program festiwalu obejmuje 28 wydarzeń (nie licząc „Prologu”, 28-30 czerwca, Bydgoszcz) wykorzystujących różne formy ekspresji. Film reprezentują pokazy prof. Marcina Giżyńskiego, Izabeli Plucińskiej (film animowany), Krzysztofa Nowickiego (kino dokumentalne), Britt Al-Busultan (warsztaty eksperymentu filmowego) i Agnieszki Taborskiej (film “Popołudniowe sieci” Maji Deren).

Na festiwalu zaprezentują się performerki, malarze i graficy. Będą też fotografie Łukasza Owczarzaka, koncerty, recitale i opera Chóru Społecznego Czarnego Karła, Antydepresyjna Akademia Dźwięku.

Przygotowano też spotkania autorskie z Andą Rottenberg, Agnieszką Taborską i Zbigniewem Mikołejką. Na festiwalu wystąpi też znany muzyk Czesław Mozil, lider formacji Czesław Śpiewa, który wystawi swój autorski projekt “Czesław Mozil Solo Akt”.

Miejskie Centrum Kultury kolejny rok z rzędu zaprasza na Letnią Scenę Impro czyli spektakle improwizowane pod gołym niebem. W każdy czwartek lipca o godzinie 20 na parkingu przy Miejskim Centrum Kultury prezentować się będą teatry improwizacji – 5 lipca wystąpi Lee White (Kanada/Berlin) - Your 15 Minutes of Fame - Legendary Canadian Freestyle Comedy – spektakl po angielsku; 12 – bydgoski teatr WymyWammy; 19 lipca PAPTAK z Wrocławia i 26 lipca trójmiejska grupa SzFoFe.
Wstęp na wszystkie spektakle jest wolny.

Miejskie Centrum Kultury nie zapomniało też o najmłodszych – im dedykowana jest Przystań Teatr - cykl spektakli plenerowych. Spektakle będą odbywały się w każdą niedzielę o 17:00  w Amfiteatrze przy ul. Mostowej. Na początek, 8 lipca wystąpi Teatr Uszyty ze spektaklem „Kto tam”. W kolejne lipcowe niedziele najmłodszych zapraszają poznańskie Teatr Porywacze Ciał („O kocie, który słuchał śpiewu słowika”), Teatr Barnaby („Baśń o rycerzu bez konia”), Teatr Władca Lalek („Cztery mile za piec” i w finale, 5 sierpnia Teatr Muzikanty z „Historią Muzyki”
Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny.

Więcej o wydarzeniach TUTAJBogatą ofertę przygotowała także Galeria Miejska bwa. Odbędzie się między innymi Euroshorts - czyli europejski festiwal filmowy, który od 25 lat promuje i wspiera młodych artystów oraz wybitne osiągnięcia w filmie krótkometrażowym. W tym roku po raz drugi Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy wspólnie z Fundacją Młodego Kina (organizatorem festiwalu) zaprasza na przegląd najciekawszych filmów. W dniach 21-22 czerwca odbędą się trzy projekcje w następujących blokach tematycznych:
21 czerwca godz. 16:00 zestaw „Euroshorts dla dzieci”
21 czerwca godz. 18:00 zestaw „Najlepsze filmy z festiwalu Euroshorts 2017”
22 czerwca godz. 18:00 zestaw „Amerykański Film Reklamowy 2017. Sztuka i technika”

Więcej o wydarzeniach w Galerii Miejskiej bwa - TUTAJ.

W Myślęcinku jak roku powitamy lato na „Otwieraczu” i pożegnamy sezon podczas „Babiego Lata”. Wystąpią m. in. Dżem, Ewelina Lisowska, Sielska czy Anna Hnatowicz.

Na Pożegnaniu Lata gwiazdami będą Jula i zespół Afromental. W czasie imprezy godzinny program rozrywkowy zapewni Robert Rozmus. Na polanie tradycyjnie już głównie stoiska związane z kobiecą tematyką, m.in. szkoła rodzenia, porady związane z nauką, pracą, zdrowiem, urodą, fizjoterapeuta, firmy kosmetyczne, ale także Bydgoszcz Holi Festival, minilunapark, animacje dla dzieci.