logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Krajowy Plan Odbudowy. Walczymy o pieniądze dla Mieszkańców
Radni Koalicji Obywatelskiej i SLD Lewicy Razem na wczorajszej sesji (31.03) wyrazili negatywne stanowisko do projektu Krajowego Planu Odbudowy. Projekt dokumentu marginalizuje znaczenie samorządów, a przede wszystkim dużych miast. Oznacza to znaczne ograniczenie pieniędzy na inwestycje, których oczekują mieszkańcy.


- Krajowy Plan Odbudowy to bardzo ważny dokument, w którym decyduje się, jak zostaną rozdysponowane 24 miliardy euro pochodzące z Unii Europejskiej. Z analizy przedstawionego w lutym dokumentu wynika, że 80% tych pieniędzy chce przejąć rząd. Zaledwie 6% całej kwoty trafi do dużych miast. Rząd dodatkowo dzieli samorządy na lepsze i gorsze. Jako prezydent mam obowiązek walczyć o sprawiedliwe rozdysponowanie tych pieniędzy – mówi prezydent Rafał Bruski.  
 
Stanowisko w sprawie KPO przyjęła także większość radnych na wczorajszej (31.03) sesji Rady Miasta. Za przyjęciem stanowiska byli radni Koalicji Obywatelskiej i SLD Lewica Razem, radni Prawa i Sprawiedliwości nie wzięli udziału w głosowaniu. Stanowisko zostanie przekazane Prezesowi Rady Ministrów, europarlamentarzystom i parlamentarzystom wybieranym przez bydgoszczan oraz wojewodzie kujawsko-pomorskiemu. Radni zaapelowali w nim  m.in. o niedyskryminowanie mieszkańców dużych miast, w tym bydgoszczan, poprzez systemowe wykluczanie z udziału w KPO, a także zwiększenie udziału samorządów w dostępie do środków KPO do 50 %. Radni zwrócili także uwagę na konieczność zapewnienia kilkukrotnie wyższego finansowania istotnych dla mieszkańców polskich miast zadań w obszarze transportu, ograniczania zużycia energii i emisji CO2, zielonej transformacji miast. Pełna treść stanowiska znajduje się TUTAJ.
 
- Krajowy Plan Odbudowy to bardzo ważny dokument dla bydgoszczan. W wyrażonym stanowisku zwracamy uwagę na transparentność. Chcemy by środki trafiały sprawiedliwie do wszystkich mieszkańców średnich i dużych miast – mówi Jakub Mikołajczak, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.  

Przypomnijmy, że do 2 kwietnia trwają konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. Plan finansowany ze środków Unii Europejskiej w przeważającej części przewiduje wykorzystanie tych pieniędzy na zadania rządowe realizowane przez instytucje państwowe lub podmioty gospodarcze, w których Skarb Państwa ma pozycję dominującą, np. w obszarze energetyki i transportu. Tym samym możliwość udziału polskich samorządów w KPO została mocno ograniczona.

23 projekty za 7,7 mld zł zgłoszone do KPO
Na etapie zbierania wniosków do KPO miasto zgłosiło do samorządu województwa i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej 23 projekty, których realizacja została zaplanowana w przyszłych latach. Wśród tych zadań znalazły się projekty związane z poprawą infrastruktury drogowej m.in.: rozbudowa ul. Nakielskiej, budowa nowych tras tramwajowych wraz z zakupem niskopodłogowego taboru, czy rozbudowa trasy Wschód-Zachód. W zakresie zielonych projektów znalazły się zadania związane z rozbudową energooszczędnej infrastruktury oświetleniowej, termomodernizacjami budynków publicznych, czy rozwojem OZE. Wśród projektów znalazł się także pakiet działań prozdrowotnych i opiekuńczych, który przewiduje m.in. budowę nowych basenów, kąpielisk, czy instytucji wsparcia. Wartość wszystkich zadań to ponad 7,7 mld złotych. Wszystkie projekty znajdują się TUTAJ.

Miasto zgłosiło szereg uwag do projektu KPO. Lista znajduje się TUTAJ. Negatywną opinię do KPO wyraziły także Korporacje Pracodawców, Rada Biznesu oraz Komisja Wspólna Rządu i Samorządu.