logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Konferencja Instrumentologiczna w Bydgoszczy – jedyna taka w Polsce
To będzie pierwsze takie wydarzenie w kraju – w Pałacu Ostromecko 11 września rozpocznie się I Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna. Wezmą w niej udział muzycy, technicy budowy instrumentów, a także konserwatorzy fortepianów, muzykolodzy i kulturoznawcy.


I Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna odbędzie się w Ostromecku w dniach 11-13 września. Eksperci, którzy przyjadą wtedy do podbydgoskiego kompleksu pałacowego będą starać się uchwycić współczesny stan wiedzy o instrumentach muzycznych w Polsce. Zaprezentują także dorobek środowisk badawczych, omówią potrzeby i problemy poszczególnych dyscyplin, dyskutować będą także na temat wyznaczania dalszych kierunków badań nad instrumentalistyką.

Podczas konferencji będzie można posłuchać wykładów m. in. prof. Beniamina Vogela o polskiej instrumentalistyce, prof. Piotra Dahliga o badaniach nad instrumentami w naszym kraju. Będzie także sporo o konserwacji i renowacji instrumentów, a także o roli fortepianu w kulturze.

Miejsce konferencji – Pałac w Ostromecku nie jest przypadkowe. To właśnie tam znajduje się kolekcja zabytkowych fortepianów. Utworzono ją w 1978 r. z inicjatywy dyrektora Filharmonii Pomorskiej Andrzeja Szwalbego w odpowiedzi na apel Ośrodka Dokumentacji Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki o ratowanie zabytkowych fortepianów. Jej założeniem było przedstawienie rozwoju fortepianu w XIX w., jego formy zewnętrznej, mechanizmu, aparatu dźwiękowego i brzmienia. Przez wiele lat istniała jako kolekcja Filharmonii Pomorskiej. Po trudnych i burzliwych latach przemian polityczno-ekonomicznych Polski na przełomie XX i XXI w. została przejęta przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i ulokowana, zgodnie z dawną wizją dyrektora Szwalbego, w kompleksie pałacowym w pobliskim Bydgoszczy Ostromecku.

Kolekcja z Pałacu Starego jest jednym z trzech najważniejszych w Polsce zbiorów instrumentów tego typu.

Wszystko o Zabytkowej Kolekcji Fortepianów na: http://palacwostromecku.pl/fortepiany/

Więcej o konferencji TUTAJ.