logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Film Marcina Sautera z szansą na Oscara
W Stanach Zjednoczonych ruszyła kampania promocyjna filmu „Żalanasz – Pusty Brzeg“ Marcina Sautera. Tym samym obraz bydgoskiego twórcy ma szansę znaleźć się na liście filmów dokumentalnych, które powalczą o statuetkę Oscara. „Żalanasz” znalazł się także na shortliście Cinema Eye Honors.


Tytułowy Żalanasz to miasto portowe nad częściowo wyschniętym jeziorem Aralskim. Miejsce pomiędzy wielką wodą i rozległą pustynią, niegdyś dobrze prosperujące ogniwo gospodarki sowieckiej, dzisiaj zaledwie cień dawnej świetności. W obiektywie Marcina Sautera, Żalanasz to jednak nie tylko sugestywne krajobrazy, ale przede wszystkim losy ludzi, którzy zainwestowali tutaj swoje życiowe nadzieje i oczekiwania, a teraz zostali sami pośród ruin statków oraz portowych żurawi.

Właśnie ruszyła kampania promocyjna filmu w Stanach Zjednoczonych, która ma na celu zainteresowanie dokumentem członków Akademii Filmowej, co daje szansę na znalezienie się filmu w gronie nominowanych do Oscara. Promocja dokumentu została finansowo wsparta przez miasto – na ten cel przeznaczyliśmy 150 tys. zł. 

- Gdy zwrócono się do nas z prośbą o wsparcie projektu promocyjnego filmu Marcina Sautera, nie wahaliśmy się ani chwili. Szczególnie, że po raz pierwszy dzieło bydgoskiego twórcy ma szansę ubiegać się o nominację do Oscara – mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta miasta. – To szansa na pokazanie publiczności na całym świecie sztuki najwyższej jakości stworzonej przez bydgoszczanina. Cieszymy się, że mogliśmy wspomóc tak utalentowanego i wrażliwego twórcę, jakim jest Marcin Sauter. To także wielka wartość promocyjna dla samego miasta. 

W 2017 roku film został uznany Najlepszym Filmem Krótkometrażowym jednego z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego na świecie – IDFA w Amsterdamie, otrzymał także Złotą Żabę dla filmu krótkometrażowego podczas Camerimage w minionym roku, zdobywał nagrody także m.in. na festiwalach w Kijowie i Krakowie. 

Film „Żalanasz–pusty brzeg“ znalazł się także na shortliście do jednej z najważniejszych nagród, jaką może otrzymać film dokumentalny – Cinema Eye Honors. Nominacje będą ogłoszone już 8 listopada. Nagrody zostaną wręczone 12 stycznia 2019 roku w Nowym Jorku.

Marcin Sauter jest autorem scenariusza i zdjęć oraz reżyserem filmu „Żalansz – pusty brzeg”. Muzykę skomponował Jerzy Rogiewicz, za dźwięk odpowiadał Marcin Lenarczyk. Film zmontowali Ziemowit Jaworski, Michał Marczak i Katarzyna Olechowska.

Producentem filmu jest Studio Filmowe Kronika. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.