logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dbamy o zabytki. Karczma z nowym dachem
Trwa remont zabytkowego budynku dawnego spichlerza na Wyspie Młyńskiej, w którym mieści się Karczma Młyńska. Konserwatorskie prace prowadzone są między innymi dzięki miejskiej dotacji.


Charakterystyczna szachulcowa konstrukcja znajduje się tuż przy moście prowadzącym na Wyspę Młyńska od strony Starego Miasta. Budynek w tym miejscu istnieje prawdopodobnie od I połowy XIX wieku. Początkowo pełnił funkcję spichlerza zbożowego, następnie wozowni. W latach 2007-2008 trzykondygnacyjny budynek z dwuspadowym dachem został zaadaptowany na restaurację. Wówczas w obiekcie wykonano największy zakres prac. Dobudowana została również weranda znajdująca się nad brzegiem Młynówki. Warto dodać, że wystrój restauracji jest również bardzo ciekawy. Tworzy go wiele antyków sprowadzonych m.in. z Niemiec, Austrii oraz Włoch.

Obecnie remontowane jest pokrycie dachowe i obróbki blacharskie.  Wartość prac przy ul. Mennica 1 szacowana jest na około 86 tysięcy złotych. 31 tysięcy to miejska dotacja konserwatorska.

Obecnie na Wyspie Młyńskiej trwa jeden z ostatnich etapów kompleksowej rewitalizacji związany z adaptacją dawnych Młynów Rothera na funkcje kulturalne i wystawiennicze. Więcej informacji o tej miejskiej inwestycji znajduje się w tekście  „Młyny Rothera. Raport nr 8

Warto wiedzieć

W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafiły do właścicieli 17 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie ponad 4,3 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,3 mln zł)  na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.