logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Co nas czeka w Roku Bydgoskiego Harcerstwa?
Dokładnie 8 sierpnia 2017 roku minie 100 lat od dnia, w którym odbyła się pierwsza zbiórka harcerska w Bydgoszczy. Decyzją Rady Miasta rok 2017 w Bydgoszczy ustanowiony został Rokiem Bydgoskiego Harcerstwa. O szczegółach obchodów przedstawiciele ruchu harcerskiego opowiedzieli podczas spotkania w ratuszu.

2017 Rokiem Bydgoskiego Harcerstwa.

- Na ten szczególny, jubileuszowy rok przygotowaliśmy szereg wydarzeń artystyczno-kulturalno-sportowych, do udziału w których zapraszamy wszystkich mieszkańców. Chcemy wspólnie świętować, a przy okazji zaprezentować się bliżej tym, którzy na co dzień z ruchem harcerskim nie mają zbyt wielu wspólnego – mówi hm. Beata Kobus, komendantka Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Bydgoszcz Miasto.

Na stronie internetowej miasta utworzono specjalną zakładkę, gdzie na bieżąco będą publikowane wszystkie informacje dotyczące obchodów Roku Harcerstwa Bydgoskiego. – Również nasze placówki szkolne chcą włączyć się w obchody Roku Harcerstwa. Uczniowie z opiekunami zgłosili już ok. 60 pomysłów na wydarzenia, ale zapewne będzie ich jeszcze więcej. Czekamy także na rozstrzygnięcia konkursów na dofinansowanie miejskie wydarzeń kulturalnych i promocyjnych. Liczymy, że tak również pojawią się projekty imprez wpisujących się w całoroczne obchody – podkreśla Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Bydgoscy harcerze w ciągu minionego wieku służą miastu i jego mieszkańcom. Od 1974 r. co roku w styczniu bydgoscy harcerze świętują ważne dla miasta rocznice, organizując Harcerski Bydgoski Bieg Nocny, dzięki któremu młodzież poznaje historię miasta - 43. edycja biegu odbędzie się nocą z 20 na 21 stycznia br. Harcerze są ponadto obecni na wszystkich ważnych dla miasta wydarzeniach – rocznicowych obchodach, patriotycznych uroczystościach czy imprezach organizacji pozarządowych. Za ich pośrednictwem co roku dociera do nas Betlejemskie Światło Pokoju. Obecnie w obu organizacjach harcerskich w mieście działa łącznie ok. 1.000 członków.

- Nie mamy problemu z naborem. Harcerstwo niezmiennie przyciąga. Jednak gdyby miał zareklamować ruch harcerskich, to powiedziałbym, że daje niezależność, uczy odpowiedzialności, odwagi, patriotyzmu i poczucia bycia ważnym elementem wspólnoty, a to wszystko okraszone jest dobrą zabawą – zaznacza phm. Robert Gębara ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Lepszej rekomendacji z pewnością nie trzeba.

Warto wiedzieć:

Pierwsza zbiórka harcerska w Bydgoszczy odbyła się 8 sierpnia 1917 r., czyli jeszcze pod zaborami, w salce parafialnej kościoła pw. Świętej Trójcy. Założycielem pierwszej w mieście drużyny skautów im. Stanisława Staszica był Jan Wierzejewski, urodzony w Poznaniu działacz niepodległościowy. Wydarzenie to upamiętnia tablica wewnątrz świątyni.